Shtyhet gjykimi ndaj Merkos, mbrojtja kërkon shfuqizimin e veprës penale

Picture of INA
INA

08/07/2024

Shtyhet gjykimi ndaj kreut të Strugës Ramiz Merko për veprat penale që kanë të bëjnë me blerjen e veturës luksoze Audi A6 me vlerë 70,000 euro, dhe tre automjeteve të tjera për nevoja komunale me vlerë prej 114,000 euro.

Në seancën e sotme gjyqësore, mbrojtja kërkoi që të hiqet propozimi i aktakuzës për këtë vepër, për shkak se është vjetërsuar, gjegjësisht kanë kaluar 5 vjet nga koha e kryerjes së veprimit.

“Në përkthim, kjo aktakuzë nuk duhet të kishte përjetuar një gjykim, as mënyrën e zhvillimit të një procedure aktive gjyqësore në të cilën do të ndërmerren ndonjë veprim nga pjesëmarrësit në të”, tha Igor Petkovski, avokat i Ramiz Merkos.

Petkovski thotë se propozimi i aktakuzës nga Prokuroria Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar është dorëzuar më 28.02.2024 në Gjykatën Themelore Penale Shkup, e cila akuzon të pandehurin për veprime nga viti 2018, që do të thotë se kanë kaluar më shumë se 5 vjet. Për këtë arsye Gjykata kërkoi shtyrjen e seancës.

“Mbrojtja dhe Prokuroria Publike theksuan propozimet mbi të cilat gjykata duhet të kontrollojë, veçanërisht në lidhje me propozimin e mbrojtjes që i kërkon Gjykatës të marrë një vendim në lidhje me vjetërsinë e ndjekjes penale”, u shpreh Nadica Mitrevska – gjyqtare.

Sot duhej të merreshin në pyetje dhjetëra dëshmitarë të propozuar më parë nga mbrojtja. Prokurori Publik, në lidhje me provat e propozuara të datës 3 qershor 2024, në mbrojtje, tha se gjykata duhet t’i refuzojë sepse janë të paqarta dhe jo të plota, gjë që ndikoi ndjeshëm në shtyrjen e procedurës, dhe faktet nuk ishin relevante. Prokurori gjithashtu kundërshtoi disa nga provat, si dhe gjetjen ekspertizës dhe mendimin e këshilltarit ekspert. Në propozimin e aktakuzës thuhet se në kundërshtim me parimet e ligjshmërisë dhe integritetit, si dhe në kundërshtim me interesin publik, në kushtet kur komuna kishte borxhe të papaguara dhe llogari të bllokuar, i pandehuri prokuroi katër automjete, duke përfituar pronë për bartësin e prokurimit publik. Për Merkon, në gjykatën e Strugës janë aktive edhe dy lëndë të tjera, për emërimin e drejtorëve në katër shkolla fillore në Strugë. Ai është në listën e zezë të SHBA-së për një vit dhe është shpallur Persona non grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit. /Alsat.mk

TË FUNDIT
2 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
2 orë
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
2 orë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
2 orë
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
2 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

21 orë
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
1 ditë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
6 orë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm
1 ditë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
4 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

LEXO MË SHUMË

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

INFO

NA NDIQ