Shtyhet gjykimi për fyerje dhe shpifje kundër ministrit Osmani

Picture of INA
INA

15/09/2023

Në Gjykatën Civile Shkup është shtyrë seanca gjyqësore pas padive për fyerje dhe shpifje të parashtruara kundër ministrit të Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, nga kryetari i Lëvizjes ndërkombëtare maqedonase për të drejtat e njeriut (LNMDNJ), Bill Nikollov dhe LNMDNJ si organizatë.

Seanca është shtyrë për shkak se ministri Osmani ishte në një udhëtim pune, për të cilin avokati i tij pak para fillimit të seancës i dorëzoi gjykatës informacione.

Sipas paditësit, ndaj kërkesës së sotme të mbrojtjes nuk është dorëzuar asnjë provë për mungesës të justifikuar.

“Ndaj kërkesës nuk janë dorëzuar prova për mungesë të justifikuar. Megjithatë, me të vërtetë ka gjithmonë arsye, takime të ndryshime. Megjithatë, në një moment ministri duhet të zgjedhë edhe atje ty shtyjë dhe të vijë në këtë gjykim. Nëse nuk dëshiron, mbrojtja ka mundësi të insistojë që gjykimi të zhvillohet pa praninë e tij dhe të vlerësojë faktin që po e zvarrit gjykimin dhe nuk pranon të vijë në gjykatë dhe ta lërë gjykatën të peshojë faktet”, deklaroi avokati Trajçe Torov, i cili theksoi se në ndërkohë nuk ka ardhur falje nga ministri.

Më 27 janar të këtij viti, kryetari i LNMDNJ-së, Bill Nikolov, ka paraqitur padi për fyerje dhe shpifje në Gjykatën Themelore Civile të Shkupit, Maqedoni, kundër Bujar Osmanit, ministër i Punëve të Jashtme në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe kundër redaksisë së portalit “360 gradë”.

Sipas LNMDNJ-së, më 27 tetor 2022, 360 gradë publikoi një artikull haptazi të rremë, ofendues dhe shpifës për ta dhe Nikolovin. Nga atje thonë se në një intervistë për BTV-në më 27 tetor 2022, e cila është publikuar në 360 Gradë më 28 tetor 2022, Osmani “ka bërë pretendime krejtësisht të rreme, fyese dhe shpifëse”. Ata shtojnë se këto deklarata ministri i ka bërë kundër LNMDNJ-së dhe Bill Nikollovit në konferencën e tij për shtyp më 11 nëntor 2022.

Procesin e udhëheq gjyqtarja Jehona Sadiku. Gjykimi vazhdon me 26 dhjetor.

TË FUNDIT
5 minuta
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën
2 orë
Mitko Çavkov del nga burgu!?
2 orë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
3 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
3 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

ME TE LEXUARA

18 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
1 ditë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin
9 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
3 orë
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
11 orë
Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja? Me sa po blihen dhe shiten dollari dhe euro

LEXO MË SHUMË

IMG_0006

“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

INFO

NA NDIQ