Shtyhet për më 25 dhjetor seanca për rastin “Alfa”

Picture of INA
INA

21/11/2023

Ndonëse për sot ishte paraparë të merret vendimi nëse do të shkojë apo jo në rigjykim rasti “Alfa”, kjo seancë u shty për më 25 dhjetor. Arsyeja për këtë ishte mungesa për arsye shëndetësore e gjykatëses Anita Boshkovska. Në seancë mungoi gjithashtu edhe prokurori i cili përfaqëson akuzën, Boban Llazarevski. Trupi gjykues duhet të vendosë për ankesën e mbrojtjes të cilën pohojnë se i akuzuari Almir Dërplanin është i pafajshëm.

Asmir Alispahiç, avokati i të dënuarit Almir Dprlanin, thotë se të gjitha dëshmitë flasin se Dërplanin, Islami dhe madje i ndjeri Rexhail Qerimi, nuk e kanë kryer veprën për të cilën ngarkohen. Për këtë shkak, Alispahiç shpreson që kjo betejë shumëvjeçare do të përfundojë me zgjidhje pozitive.

“Përpos zgjidhje pozitive nuk shoh asgjë tjetër. Jo vetëm për të akuzuarin Dërpljanin por edhe Agim Islamin. Këtë e flasin dëshmitë të cilat janë dorëzuar për të akuzuarin e dytë Agim Islamin, si dhe mospasja e dëshmive për involvim direkt të të ndjerit Rexhail Qerimi dhe Almir Dërplanin. Për Agimin nuk dua të hy të flas sepse ekspertiza tregon se këta tre të akuzuar nuk janë kryerës të asaj vepre që zgjatë tanimë 15 vite”, theksoi Asmir Alispahiç, avokat.

Ramiz Dauti, ish i burgosur poashtu për rastin “Alfa” u dëshpërua kur kuptoi shtyrjen e seancës. Sipas tij, kjo ditë e madhe për të u kthye në ditë e vogël.

“Prapë jam pesimist në aspektin e asaj që një ditë para seancës, ndryshohet për arsye s’di çfarë një gjykatëse, dhe duhet një muaj të presim. Duke patur parasysh se ne kemi dorëzuar një superekspertizë tanimë 21 muaj. Gjykata Apelit e vonoi 16 muaj, Gjykata Supreme tani pesë muaj e vonoi të njëjtën e zvarriti lëndën për Almirin, kështu që se di, nuk kam koment. Unë e kam pritë si ditë të madhe por në fakt doli një ditë e vogël si 15 vite me radhë që ka qenë e njëjta”, tha Ramiz Dauti, ish i akuzuar në rastin “Alfa”.

Trupi i ri gjykues për këtë lëndë përbëhet me në krye gjykatësin Xhemali Saiti, gjykatësit Shpend Devaja, Elica Krstevska, Anita Boshkovska dhe Mirjana Llazarevska. Muaj më parë Këshilli Gjyqësor konstatoi vonesa në rastin “Alfa” me çka u shqiptuan masa disiplinore për gjykatësit që zvarritën lëndën. Përndryshe më datën 26 të këtij muajin mbushen plot 15 vite nga vrasja në fakultetin matematiko natyror në Shkup, e për këtë vrasje me burg të përjetshëm u dënuan Agim Islami, Almir Dërplanin si dhe Rexhail Qerimi. Ky i fundit vdiq në burg duke pritur drejtësinë.

TË FUNDIT
1 orë
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
1 orë
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
3 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
4 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
4 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

ME TE LEXUARA

14 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
14 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
13 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
10 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
6 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
5 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
4 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

LEXO MË SHUMË

nato-mkd-zname

Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

INFO

NA NDIQ