Shtyhet përfundimi i vitit shkollor në Maqedoninë e Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Viti shkollor 2022/23 në Maqedoninë e Veriut në vend të 10 qershorit do të shtyhet deri më 14 qershor. Ky vendim është marrë sot nga Ministria e Arsimit për shkak të vonesës së fillimit të gjysmëvjetorit të dytë.

Paraprakisht, Qeveria ka marrë vendim që në vend të 18 janarit gjysmëvjetori i dytë të fillojë më 23 janar, me arsyetimin se kjo do të kursejë ngrohjen dhe do të mbrojë shëndetin e nxënësve.

Sipas kalendarit për punë në arsim, deri në fund të vitit shkollor duhet të përfundojnë 180 ditë mësimore, që do të thotë se gjysmëvjetori i dytë do të zgjasë për katër ditë më shumë. (INA)

TË FUNDIT
4 minuta
Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6
5 minuta
Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit
49 minuta
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
53 minuta
Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar
2 orë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

ME TE LEXUARA

2 ditë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
1 ditë
Një i burgosur nga burgu në Idrizovë mbrëm ka ndërruar jetë në kompleksin e klinikave “Nëna Terezë,
5 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
1 ditë
Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij
11 orë
Mexhiti do të jetë zvkryeministër i parë dhe do ketë edhe Ministrinë e Ekologjisë
1 ditë
Për 2€ më lirë shporta e konsumit në muajin maj
9 orë
Paga mesatare neto në mars 40.496 denarë
2 ditë
Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi
1 ditë
Pacienti nga Kosova erdhi në Shkup për ta operuar këmbën e majtë, por ia operuan të djathtën (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

arber ademi

Loja s’ka fund! Fronti Europian, përmes Arbër Ademit: Nuk e pranojmë rezultatin në zonën 6

ziadin sela

Sela: Nuk ka përfunduar rivotimi por nuk mbaruar cirku që u përgatit

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

kasami tubim

Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

FB_IMG_1716400013442

Erdogani i jep “Çmimin e Mirësisë” Halil Kastratit

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

INFO

NA NDIQ