Shumë pranë Shqipërisë, zbulohet vendi “sekret” ku Roman Abramovic po fsheh jahtin super luksoz

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2022

Për t’i shpëtuar kapjes nga sanksionet perëndimore, miliarderi rus Roman Abramovich e tërhoqi superjahtin “Solaris” në një “strehë të sigurt” në Mal të Zi, sipas një raporti të gazetës britanike “Daily Mail”.

Jahti luksoz me vlerë 600 milionë dollarë lundroi nga Spanja dy ditë përpara se të vendoseshin sanksionet britanike.

Sipas medias britanike, “Solaris” , që konsiderohet si një nga Jahtet më të shtrenjta dhe luksoze në botë, u largua nga porti i Barcelonës ku kishte lundruar, me destinacion portin e Tivatit. Jahti 140 metra i pasanikut rus nuk kishte regjistruar një destinacion në sistemin e tij të gjurmimit, duke bërë që të shpëtojë nga bllokimi.

Roman Abramovich është ndër shtatë oligarkët rusë për të cilët Britania ka vendosur të ” ngrijë ” asetet e tyre për shkak të lidhjeve me Vladimir Putin. Ai, megjithatë, ka mohuar vazhdimisht çdo lidhje me Kremlinin.

Gazeta britanike raporton gjithashtu se jahti luksoz zhvilloi një shpejtësi të madhe për t’u larguar nga ujërat e Evropës Perëndimore dhe për t’u ankoruar mëngjesin e sotëm (pak para orës 08:00 me orën britanike) në portin e Tivatit në Mal të Zi.

Zgjedhja e vendit sigurisht nuk ishte e rastësishme. Mali i Zi nuk i përket BE – së – edhe pse pritet të anëtarësohet në vitin 2025 – kështu që është qartazi një strehë më e sigurt për Abramovich, i cili gjithashtu po përpiqet të shesë ekipin e tij të futbollit Chelsea FC. Vlen të theksohet se, megjithëse Mali i Zi javën e kaluar ra dakord për sanksionet e BE-së kundër Rusisë, në praktikë gjithçka që ka bërë deri më tani është ndalimi i fluturimeve ruse nga hapësira e tij ajrore./Abcnews.al

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhje kroaci

Kroaci: Mbi 3,7 milionë qytetarë votojnë për Parlamentin e ri

kris hill

“Të ngulet në hu”, kërcënohet me vdekje ambasadori amerikan në Beograd

Igli Hasani2

Hasani në Hagë ankesa për shqiptarët në Preshevë

Dodik

Dodik kërcënon: Nëse votohet rezoluta për gjenocidin serb, do shkëputemi

Vucic-Macron

Paralajmërimi i Vuçiqit: Franca do ta shtyjë vendimin e 16 majit

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

EMRAT/ Ja kush janë ambasadorët dhe emisarët e rinj të BE-së në Ballkanin Perëndimor

mafia serbe

Aktivitetet kriminale të mafias serbe në Zvicër

Jakov Milatovic

Podgorica nuk pranon antarësimin në grup në BE

vucic

Vuçiq sfidon BE-në: Kurrë sanksione ndaj Rusisë

INFO

NA NDIQ