Shumë shkolla në vend nuk kanë infrastrukturë për zbatimin e mësimit inkluziv

Picture of INA
INA

13/05/2024

Alsat
Menu
Switch skin
Shumë shkolla në vend nuk kanë infrastrukturë për zbatimin e mësimit inkluziv
Shumë shkolla në vend nuk kanë infrastrukturë për zbatimi

Pavarësisht zbatimit të mësimit inkluziv në arsimin fillore, shumë shkolla të vendit nuk plotësojnë kushtet për pranimin e nxënësve me aftësi të posaçme. Vërejtjet, posaçërisht kanë të bëjnë me mungesë e shtigjeve brenda objekteve shkollore për t’ju mundësuar këtyre fëmijëve lëvizje të lirë. Në shkollën fillore “25 Maji” në Hasanbeg, me investim të huaj u bë ndërtimi i një ashensori për këta fëmijë.

“Duke ju dhënë mundësi për të lëvizur lirshëm dhe sigurt ne po e përmirësojmë qasjen e tyre në arsim dhe po u ndihmojmë që të hapërojnë drejt suksesit”, tha Suzana Kurbardoviç Jakupi, drejtore e sh.f”25 Maji”.

Defektologjia Ajser Gashi tha për Alsat se krijimi i kushteve për fëmijët më aftësi të posaçme ndikon në aspektin emocional dhe zhvillimor të fëmijës.

“Kur janë kushtet, mësimdhënësit dhe ne si defektolog dhe gjithë stafi kanë mundësi më mirë ti pranojnë këto fëmijë. Do të jetë puna më e lehtë me nxënësit po edhe ato do të ndjehen shumë më mirë. Deri tash kemi bë kombinime, shkaku I mungesës së ashensorit puna edukativo arsimore e nxënësve me karrocë është zhvilluar në katin poshtë me pamundësi të ngjiten lart. Shpresojmë që tash nuk do të ketë probleme të tillë”, u shpreh Ajser Gashi, defektologe.

Nxënësit me aftësi të posaçme thanë se ashensori do t’ju mundësoj pjesmarrjenë të gjitha aktivitetet shkollore.

“Tash e kemi shumë të lehtë me lëviz me lift”, tha një nxënës.

“Ashensori është shumë i mirë për ne nxënësit që s’kemi mund me lëviz vet. Falënderojmë shokët që na kanë ndihmuar deri tash”, shtoi një nxënës./Alsat.mk

TË FUNDIT
17 minuta
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
2 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
2 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
3 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
3 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

ME TE LEXUARA

15 orë
KSHZ-ja shqyrton ankesën e Frontit Evropian
17 minuta
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
10 orë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë
6 orë
Qeveria e re drejt formimit, ja detajet
14 orë
Xhem Baruti Lamallari: Ky djalosh u vra sonte, ditë më parë u feju, nesër e varrosin prindërit e shkretë
10 orë
Heqja e 20%-shit që i referohet gjuhës shqipe, Sejdiu nga VLEN: Nuk kemi arritur ende të hapim këtë temë
5 orë
Bekim Sali do të udhëheq me Alternativën
13 orë
Angellovska-Bezhoska: Megjithë goditjet, stabiliteti i monedhës vendase ruhet dhe rezervat devizore janë më të larta për 40%

LEXO MË SHUMË

mjegull-aeroport aeroplan avion

Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

kasami tubim

Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

vmro

VMRO kërkon përgjegjësi për sallat kirurgjike, thotë se ministri Demiri nuk e ka idenë se çfarë po ndodh

INFO

NA NDIQ