Shumica e votuesve besojnë se Biden është shumë i vjetër për një mandat të dytë

Picture of ina-online
ina-online

05/09/2023

Shumë votues amerikanë besojnë se presidenti Joe Biden është shumë i vjetër për të kandiduar për rizgjedhje në vitin 2024, sipas një sondazhi të ‘Wall Street Journal’ të botuar të hënën.

Biden dhe ish-Presidenti Donald Trump janë në garë në një revansh të mundshëm të zgjedhjeve të vitit 2020.

Pavarësisht moshave relativisht të afërta të kandidatëve, një 73% e konsiderueshme e votuesve shprehën shqetësime për moshën e Biden, duke e ndjerë se ai është shumë i vjetër për një mandat të dytë. Në të kundërt, 47% e votuesve ndanë shqetësime të ngjashme për 77-vjeçarin Trump.

Përveç kësaj, me një diferencë prej 11 pikësh, më shumë votues besojnë se Trump krahasuar me Biden ka një histori të arritjeve si president, me 51% të të anketuarve që e shohin Trumpin në këtë këndvështrim, ndërsa vetëm 40% mendojnë të njëjtën gjë për Biden.

Kur Biden u betua më 20 janar 2021, ai u bë presidenti më i vjetër i gjallë në moshën 78-vjeçare. Nëse do të shërbente një mandat të dytë, ai do ta fillonte atë në moshën 82-vjeçare dhe do ta përfundonte në moshën 86-vjeçare.

TË FUNDIT
20 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
2 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
3 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
4 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
4 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

ME TE LEXUARA

20 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

LEXO MË SHUMË

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

INFO

NA NDIQ