Si do të jetë moti për katër ditët e ardhshme në Maqedoninë e Veriut?

Enti Hidrometeorologjik në Shkup ka nxjerrë parashikimin e motit gjatë katër ditëve të ardhshme.

Sot do të fryjë erë e fortë, kryesisht në pjesët lindore dhe përgjatë Luginës së Vardarit. Pasdite dhe gjatë natës do të ketë reshje të reja, më të shumta në pjesët perëndimore (mbi 20 l/m2 në 12 orë). Në malet më të larta do të ketë reshje bore.

Të mërkurën do të ketë reshje të kohëpaskohshme të shiut, ndërsa nga e enjtja do të mbizotërojë mot stabil me paradite të ftohta dhe me mjegull në disa lugina.

Parashikimi për 23.11.2022
Temperatura minimale: 4°C deri 9°C
Temperatura maksimale: 11°C deri 18°C

Pjesërisht me vranësira, paradite me reshje lokale shiu. Pasdite vranësitë do të zvogëlohen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi jugperëndimor.

Parashikimi për 24.11.2022
Temperatura minimale: 0°C deri 7°C
Temperatura maksimale: 9°C deri 16°C

Me diell me vranësira mesatare. Do të fryjë erë e dobët deri mesatare, herë pas here në drejtim të Luginës së Vardarit, erë e fortë nga drejtimi veriperëndimor.

Parashikimi për 25.11.2022
Temperatura minimale: -3°C deri në 6°C
Temperatura maksimale: 8°C deri 14°C

Mëngjesi është i ftohtë me kushte për paraqitje të mjegullës në lugina të veçanta. Gjatë ditës me diell me vranësira të ulëta deri në mesatare. Do të fryjë erë e dobët deri mesatare nga drejtimi veriperëndimor. (INA)