Si do të ndërtohet rruga Tetovë-Gostivar me 6 korsi, kur janë 12 mbikalime të ngushta?!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së RMV-së, Artan Grubi dje nga Gostivari premtoi se do të ndërtohet autostrada Tetovë-Gostivar me 6 korsi.

“Ajo autostradë nënkupton rrënimin e tërësishëm të rrugës, aktuale Tetovë – Gostivar. Të gjitha katër korsitë prishen dhe ndërtohen të reja, nga tre korsi, plus edhe një rrugë anësore që do të lidh fshatrat, drejt Kërçovës njejtë dhe bashkangjiten me autostradën që lidhet me Ohrin me çrast do kemi lidhje nga Shkupi në kufi me Shqipërinë”, ka thënë në fjalën e tij para të pranishmëve në takimin me strukturat e BDI në Gostivar, Artan Grubi.

Por nuk dihet se sa do të jetë kostoja e këtij projekti, dhe cfarë do të ndodhë me gjithë ato 12 mbikalime që janë në rrugën e ashtuquajtur autostradë Tetovë-Gostivar.

Ish-ministri i financave, Xhevdet Hajredini thotë se kur deri më tani për 3 vite kanë përfunduar vetëm 2 km nga 12 km e premtuara Shkup-Bllacë, nuk ka logjikë të flitet për dicka tjetër.

“Gjatë kësaj periudhe mbushen rrafsh tre vite prej kur Bujar Osmani e festoi nënshkrimin e kontratës me “GRANIT”-in për ndërtimin e 2 km. të para të autostradës prej Shkupi deri në Bllacë dhe me atë rast shtoi se “së shpejti deri në Prishtinë do mundemi të udhëtojmë për më pak se një orë dhe se aksi prej Shkupi deri në Bllacë me gjatësi 12 km, do kryhet brenda kësaj vere”.

E di se mund të tingëllojë qesharake, por për këto 2 km duhet festim”, tha Bujari para gazetarëve. Jo rastësisht, Zaevi largpamës aso kohe Bujarin, përveç eurointegrimeve, e angazhoi edhe si koordinator për ndërtimin e të gjithë autostradave në Maqedoni. Para disa ditëve edhe Artan Grubi në Tiranë, para Ramës, dha lajmin se fillon ndërtimi i autostradës me 6 korsi prej Shkupi deri në Tiranë”, ka theksuar Hajredini, duke shtuar se premtimet e tilla janë absurditete dhe mashtrime.(INA)

TË FUNDIT
46 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
50 minuta
Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste
52 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
1 orë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
2 orë
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
4 orë
Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB
23 orë
EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik "GENERALKA WEEKEND 24"
2 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
7 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 ditë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
3 orë
Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

ikja banjske grupi terrorist veri

Terroristët e sulmit në Banjskë enden të lirë, festojnë në Beograd me këngë nacionaliste

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

INFO

NA NDIQ