Si e sheh Azem Vllasi ZSO-në e papranueshme serbe për Kosovën?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

Ish zyrtari i lartë kosovar në ish-Jugosllavi, sot avokat, Azem Vllasi deklaroi se komuniteti i komunave serbe (ZSO) do të formohej brenda sistemit kushtetues dhe ligjor të Kosovës, dhe as nuk do të përfaqësonte një nivel të veçantë të qeverisë me autoritetet ekzekutive.

Sipas tij, ZSO nuk do të jetë në një marrëdhënie zyrtare të drejtpërdrejtë me Serbinë.

“ZSO mund të bashkëpunojë me Serbinë, të marrë ndihmë financiare prej saj, por institucionalisht gjithçka do të jetë brenda sistemit juridik të Kosovës,” tha Vllasi në një interviste për mediat në Beograd.

Vllasi tha se pas marrëveshjes së arritur në parim në Bruksel nga 27 shkurt, është “karota dhe shkopi” i BE-së dhe SHBA-së.

Ai mendon se “marrëveshja e të dy palëve, përmbajtja dhe terminologjia trajtohen në mënyrë që të mund të quhet me të drejtë një marrëveshje ndërshtetërore”, e cila është “nga përfitime të mëdha për Kosovën dhe Serbinë në shumë aspekte”.

Përfitimi për të dy palët

Fitimi më i madh për të dy palët është hapja e rrugës për anëtarësim më të shpejtë të BE -së, me të gjitha përfitimet që ajo sjell, theksohet nga Vllasi.

Ai shtoi se “në fund të fundit, duhet të arrihet marrëveshja përfundimtare, ligjërisht detyruese” për normalizimin e marrëdhënieve të ndërsjellta.

“Një aneks i veçantë do të përcaktohet nga dinamika dhe termat e kohës për të adresuar çështjet individuale, të cilat duhet të zgjasin 15 muaj,” tha Vllasi.

Duke folur për kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ai tha se nuk kishte kritika të veçanta ndaj tij dhe theksoi se Kurti “nuk është i korruptuar, as nuk është i pushtueshëm”.

Vllasi shtoi se Kurti i mungon përvoja në udhëheqjen e “punëve të shtetit” sepse ai ka vepruar prej kohësh si opozitar.

“Ndonjëherë nuk tregon taktivitet, fleksibilitet, ndoshta dinakëri”, veçanërisht në kontakte dhe bashkëpunim me faktorë ndërkombëtarë, përfundoi Vllasi. /tesheshi

TË FUNDIT
5 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
5 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
8 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
11 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

ME TE LEXUARA

19 orë
Propagandë e fëlliqur kundër turizmit në Shqipëri, avokati nga Kosova flet nga Vlora
15 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
17 orë
Memedi: Janë ndërmarrë masat për rastin e foshnjes 4 muajshe, do ketë përgjegjësi
15 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
16 orë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë
15 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

LEXO MË SHUMË

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

IMG_4336

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

INFO

NA NDIQ