Si ishte rrëmbyer dhe vrarë 14 vjeçarja Vanja nga Shkupi, KOD zbulon detaje (VIDEO)

ina-online
ina-online

25/12/2023

Në transmetimin e së dielës të emisionit KOD, shpjegohet sërish ngjashmëria me rrëmbimin dhe vrasjen e Vanjës së vogël dhe vrasjen e 74 vjeçarit Zhezhovski nga Velesi.

Siç thuhet në emision, rrëmbyesit e Vanjës, para se ta rrëmbyen, e kishin planifikuar rrëmbimin prej kohësh. Më parë ata studiuan mirë rrugën që duhet të ndiqnin, si dhe vendin e parkimit ku prisnin kohën e duhur për të kapur 14 vjeçaren. Ata e gjetën mirë pikën e verbër për të mos u kapur nga kamerat e sigurisë.

Vanja fillimisht u dërgua në një hapësirë bodrumi, ku autori i vrasjes Ljupço Palevski kishte një çelës pasi që kjo hapësirë ishte e tij. Aty vajzës së rrëmbyer i kishin lidhur duart dhe këmbët, e më pas e kishin vendosur në një thes gjumi.

Makina Citroën me të cilën e dërguar në vendin e gjetur e që ishte e viktimës së parë të vrarë Zhezhovski kishte lëvizur në një trase të paracaktuar me shpejtësinë e këmbësorit, duke simuluar kështu lëvizjen e Vanjës për në shkollë.

Pamjet e para të kamerave të sigurisë, siç thuhet në emision, vijnë nga një këmbimore aty pranë që është marrë nga policia.

Rrëmbyesit kishin një plan për të kryer grabitjen më herët, në datat 24 nëntor-e premte, por ndryshuan mendje pasi ajo ditë ishte shumë rrëmujë dhe e ngarkuar.

Gjatë arratisjes para hetimeve zyrtare, vrasësi i dyshuar kryesor Palevski ka marrë një shumë të madhe parash nga një person nga Zvicra përmes një transferte të shpejtë parash në Serbi. Palevski i mori paratë dhe jetoi me to për disa ditë në Serbi, pas së cilës arriti të arratisej në Balibekir në Turqi, ku njëri nga bashkëpunëtorët kishte një partner biznesi, thuhet në emision.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bota ruse harta

Ushtarët rus në Ukrainë bëjnë fotografi me një hartë që tregon edhe Ballkanin

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

talat xhaferi edi rama

Xhaferi: Plani i rritjes kyçe për anëtarësimin e përshpejtuar në BE

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

INFO

NA NDIQ