Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

Picture of ina-online
ina-online

12/06/2024

Para së gjithash, për të pasur të drejtën e pensionit gjerman, duhet të jetoni dhe të punoni në Gjermani së paku pesë vjet.

Kjo është e rëndësishme për të huajt që emigrojnë në vend – siç janë qytetarët nga vendet e Ballkanit.

Sigurisht, nëse del në pension pas pesë vitesh punë në Gjermani, në atë rast pensioni do të jetë shumë i vogël. Për shembull, nëse dikush do të punonte në Gjermani për pesë vjet me një pagë mesatare prej 2600 euro, do të merrte rreth 180 euro çdo muaj.

Natyrisht, sa më e lartë të jetë paga, aq më të larta janë kontributet e sigurimit pensional, që do të thotë një pension më i lartë në pleqëri.

Ajo që ndikon në masën e pensionit është, para së gjithash, numri i viteve në të cilat kontribuon, pra puna, pastaj niveli i të ardhurave mesatare, lloji i aksesit në pension, numri i përfitimeve të papunësisë, vështirësitë në punë.

Pra, sa më gjatë të punoni në Gjermani dhe sa më të larta të ardhurat tuaja mesatare gjatë jetës tuaj të punës, aq më i lartë do të jetë pensioni juaj.

Sa i përket kufirit të moshës, nuk ka një përgjigje të qartë për këtë pyetje. Kjo për faktin se mosha e daljes në pension në Gjermani klasifikohet sipas vitit të lindjes. Kështu, për shembull: Qeveria gjermane njofton se nga viti 2031 do të standardizohet mosha e daljes në pension dhe do të jetë 67 vjeç për gratë dhe burrat. Aktualisht kufiri i moshës është 64 vjeç e 11 muaj dhe çdo vit rritet me një muaj për të arritur moshën 67 vjeç.

Nëse punoni deri në fund të jetës tuaj të punës (gjithsej 45 vjet), sigurisht që do të merrni edhe një pension të plotë.

Dhe sa është paga për orë në Gjermani?

Sipas llogaritjeve të fundit, paga bruto për një javë pune prej 37.7 orësh nuk guxon të bjerë nën 22 euro, raportojnë mediat gjermane.

Nëse e fitoni këtë shumë gjatë një viti, do t’i përgjigjet një pagë bruto vjetore prej rreth 41,550 euro. Me këtë lloj të ardhurash, në shkallën aktuale të pensionit, pas 45 vitesh punë, do të merrje një pension prej rreth 1538 euro bruto, që është pensioni mesatar në këtë vend me këto vite shërbimi.

Sa i përket pensionit minimal në Gjermani, ai nuk është i përcaktuar me ligj, por sipas mediave, ekspertët e “German Pension Insurance” deklaruan në fund të vitit të kaluar se pensioni minimal në këtë vend është disi më pak se 600 euro.

Prandaj për të jetuar mirë në pleqëri mjafton një pension prej 1538 eurosh.

Por situata është ndryshe për njerëzit që aktualisht fitojnë një pagë minimale për orë pak më shumë se 12 euro. Pas 45 vitesh kontribute do të përfitoni një pension modest prej 870 eurosh, i cili nuk konsiderohet pension i mirë, raportojnë mediat gjermane.

Një mendim i ngjashëm ka edhe sigurimi gjerman i pensioneve. Prandaj, të gjithë njerëzit në Gjermani që marrin një pension bruto më pak se 1200 euro konsiderohen të rrezikuar nga varfëria.

Për të marrë një pension mujor prej 1,000 euro, punonjësit me kohë të plotë duhet të fitojnë rreth 2,800 euro bruto në muaj për 40 vjet.

Ata që duan të marrin pension pak më të lartë se 1200 euro duhet të marrin një pagë mujore prej rreth 3400 euro për 40 vite, shkruan Kurir.

Megjithatë, shifrat e listuara janë vetëm udhëzime që përcaktohen në bazë të supozimeve standarde. Ato nuk pasqyrojnë saktë realitetin, veçanërisht nëse mendoni se nuk ka asnjë person në këtë botë që ka saktësisht të njëjtën rrugë jetësore, dhe për këtë arsye nuk ka të njëjtat orë pune gjatë gjithë jetës së tij. Përveç kësaj, kohët e fundit, e cila u karakterizua me rritje të çmimeve, u rritën edhe pagat, kështu që do të rriten edhe pensionet.

Profesionet dhe punët me pensione më të larta

Punonjës të Qeverisë

Mjekët

Avokatët

Pilotët

Menaxherët

TË FUNDIT
9 orë
Spanja kampione e Evropës
10 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
15 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
16 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
16 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

ME TE LEXUARA

17 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
16 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
16 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
15 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
1 ditë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
10 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
23 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
9 orë
Spanja kampione e Evropës
23 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

INFO

NA NDIQ