Si mendoni, a na ka dëmtuar psikologjikisht rrjeti social i Facebook?

INA
INA

11 Gusht, 2023

Rezultatet e një studimi të kryer në 72 vende, më i madhi shkencor i këtij lloji të kryer ndonjëherë, ndoshta do të jenë befasuese për shumë njerëz.

Në studim, shkencëtarët e Oksfordit nuk gjetën prova që lidhin përdorimin e Facebook me dëmtimin psikologjik.

Botuar nga Royal Society, studimi i Oksfordit përdori të dhëna nga gati një milion njerëz në 72 vende nga viti 2008 deri në vitin 2019 dhe shfrytëzoi të dhënat aktuale të përdorimit individual nga miliona përdorues të Facebook në mbarë botën për të parë më konkretisht ndikimin e platformës në mirëqenien e përdoruesve.

Pavarësisht pretendimeve të njohura për ndikimin e rrjeteve sociale, hulumtimi i Institutit të Internetit të Oksfordit nuk gjeti “asnjë provë” se përhapja e Facebook kishte lidhje negative me mirëqenien.

Megjithatë, studiuesit thanë se hulumtimi i tyre nukl është dëshmi se Faceook është i mirë për mirëqenien e përdoruesve. Thjesht të dhënat globale nuk e mbështesin idenë që zgjerimi i rrjeteve sociale ka një lidhje negative në mirëqenien e njerëzve.

Analiza e tyre tregoi se lidhja midis Facebook dhe mirëqenies ishte pak më pozitive për meshkujt sesa për femrat, por kjo tendencë nuk ishte domethënëse.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

telerfon kinez

Kina ka prodhuar një telefon celular përmes të cilit mund të parkoni një makinë

femij telefon

Kujdes! Pasojat e paparashikueshme të Teknologjisë

game of thrones

Autori i ‘Game of Thrones’ padit pronarin e ChatGPT OpenAI

3_Main-Apple-iPhone-battery

Ja si mund ta karikoni telefonin 4 herë më shpejt

Inteligjenca artificiale AI

Nuk kanë fund risitë e Inteligjencës Artificiale, tanimë mund të ndryshojë edhe theksin që flisni

samsung

Detaje të telefonit të ri të Samsung

hena

Uji në Hënë krijohet nga një forcë misterioze që vjen nga Toka

Facebook-780x439-650x358

Facebook ndryshon logon

audi

“Audi” hap objektin dhjetëra milionësh për testimin e përplasjeve

INFO

NA NDIQ