Si mund ta kuptoni nëse kufjet tuaja AirPods janë origjinale – videoja me skanim tregon dallimin mes atyre të vërteta dhe falso

Picture of INA
INA

15/11/2023

Një ekspert i produkteve të teknologjisë ka treguar përmes një videoje në X dallimin mes kufjeve AirPods origjinale dhe atyre që janë replikë.

Ndonëse kufjet AirPods mund të duken mjaft të ngjashme nga jashtë, nëse hedhim një vështrim brenda, zbulojmë disa ndryshime të mëdha në cilësi, transmeton Telegrafi.

Një dallim të tillë e ka bërë Jon Bruner, kreu i marketingut në Lumafield, një prodhues i pajisjeve kompjuterike i specializuar në skanerët CT për inxhinierët që përdorin produktet e teknologjisë.

Bruner ndau disa foto në X që tregonin skanime me CT të një palë kufjeve AirPods origjinale në krahasim me ato të falsifikuara.

Lumafield shqyrtoi disa ndryshime kryesore midis baterive, qarkut dhe cilësisë së përgjithshme të kufjeve AirPods reale dhe të falsifikuara.

Kufjet e skanuara ishin një palë AirPods Pro, që janë më të shtrenjtat të Apple.

Ai publikoi një video ku përmes skanimit, kufjet e para ishin origjinale derisa dy tjera ishin falso.

Kufjet e vërteta AirPods kanë bateri të vogla me qeliza butonash që i bëjnë të funksionojnë me efikasitet derisa edhe në madhësi janë mjaft të vogla për t’u përshtatur në veshët e shumicës së njerëzve, sipas Lumafield.

Sidoqoftë, AirPods-et e rreme kanë bateri me qese litium-jon, të cilat mund të jenë më pak të sigurta. Bateritë përcaktojnë formën e kufjeve, duke i bërë ato pak më të rënda dhe potencialisht më pak të rehatshme.

AirPods falso gjithashtu kanë më pak mikrofona, kështu që nuk do të keni aq cilësi të mirë të zërit sikurse me AirPods-at origjinale, sipas Lumafield.

Disa gjëra të tjera që vuri në dukje Lumafield ishin kufizimet në karikimin me valë dhe mungesa e magneteve që sigurojnë AirPods në kutinë e karikimit.

Si mund ta kuptoni nëse i keni AirPods-at origjinale?

Përdoruesit mund të vizitojnë faqen e internetit Check Coverage të Apple dhe të vendosin numrin serial të AirPodsave, i cili ndodhet brenda kutisë së ngarkimit për të kontrolluar garancinë. Nëse faqja nuk arrin të verifikojë numrin, atëherë me shumë mundësi AirPods-at tuaj janë të rremë.

Një inspektim i detajeve të AirPodsave tuaj gjithashtu mund të ndihmojë. Kontrolloni për gabime gramatikore ose drejtshkrimore në paketimin e AirPodasve. Kur i lidhni me telefonin tuaj, kufjet duhet të jenë të aftë të lidhen me aplikacionin “Find My”.

TË FUNDIT
17 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
1 ditë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj
7 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
1 javë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
1 javë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

ME TE LEXUARA

17 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

LEXO MË SHUMË

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

INFO

NA NDIQ