Si mundet që rasti i “Llaskarcës” ku pati viktima, të zgjasë me vite? – pyet gjykatësja e Kushtetueses, Kacarska

Picture of ina-online
ina-online

26/09/2023

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Dobrilla Kacarska është mysafir në ClickPlus në TV21. Duke folur për gjyqësorin në Maqedoninë e Veriut, ajo ndaloi te rasti i aksidentit tragjik të Llaskarcës.

Përmendi se gjykatësi në këtë rast 9 herë ka shkruar urgjenca deri te personi i caktuar që ta kryejë ekspertizën – ta përfundojë punën.

“Sigurisht se ka situata të tilla ku disa raste qëllimisht zvarriten. Nuk mund të arsyetohemi se gjyqësori nuk është i ekipuar mjaftueshëm. Kur kapeni për një punë, të jeni gjykatës, duhet të përkushtoheni maksimalisht. Nuk është e lehtë të jeni në punë çdo ditë, të jeni në seancë gjyqësore 10 orë në ditë. Por, askush me forcë nuk ju detyron. Dashuri ndaj profesionit duhet të keni edhe pse është presion i vështirë. Nuk e di nëse ka ndikim politik apo pazar, kurse publiku thotë ashtu, por edhe vetë gjykatësit kontribuojnë për këto situata. Unë shumë herë ju kam thanë, si mundet një lëndë për aksidentin në Llaskarcë ku ka viktima, dhe ato familje presin drejtësi, ajo procedurë të zgjasë me vite. Dëgjoj nëpërmjet mediave arsyetime, për mu kjo nuk vlen, nuk do ta bëja këtë. Gjykatësi në atë rast 9 herë ka shkruar urgjenca deri te personi i ekspertizës që ta përfundojë ekspertizën. Të kujt janë ato 9 urgjenca? Ju keni mjet të fuqishëm në duar, e keni ligjin për procedurë penale, për mosveprimin e personave të ekspertizës ka dënime. Unë kisha lëndën “Treqind”, ku dënova personin e ekspertizës për mosveprim me 1000 euro, kurse personin juridik e dënova me 2000 euro. Mos vallë gjykatësi duhet ta lusë personin e ekspertizës që ta kryejë punën? Nuk pajtohem me këtë”, tha mes tjerash Kacarska.

TË FUNDIT
41 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
43 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
47 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
49 minuta
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
50 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme
1 ditë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
52 minuta
Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi
18 orë
Mickoski: Ambasadorët evropian nuk duhet të zemërohen për miqësinë me Orbanin
1 ditë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
5 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
1 ditë
Çavkov del nga burgu
50 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ