Si ndikon në organizmin tuaj ngrënia e një sanduiçi në pushimin e drekës

INA
INA

18/11/2023

Sanduiçi gjatë pushimit tuaj të drekës është shpesh zgjidhja më e lehtë kur keni nevojë për të ngrënë diçka dhe keni pak kohë në dispozicion.

Thuhet se sanduiçi i përdorur si zëvendësim i vakteve është armiku i betuar i dietave. Në realitet nuk është gjithmonë kështu, për aq kohë sa mësojmë të përgatisim një sanduiç i cili nuk tejkalohet me karbohidrate dhe yndyrna.

Përbërësi bazë i një sanduiçi është buka. Më e mira që mund të zgjidhni është ajo e bërë në shtëpi, edhe më mirë nëse është gruri i plotë sepse drithërat e papërcaktuara janë më të pasura me fibra që ndihmojnë në kufizimin e absorbimit të yndyrnave dhe lehtëson tranzitin intestinal. Përndryshe, mund të zgjedhësh bukë të thjeshta dhe me erëza të lehta.

Zgjedhja e përbërësve të duhur për të mbushur sanduiçin është shumë e rëndësishme veçanërisht nëse jemi në dietë. Për një sanduiç të lehtë, gjoksi i pulës në skarë me perime të pjekura, salmoni, i shoqëruar me perime ose një fetë avokado, ose mozzarella e shoqëruar nga perimet e pashmangshme, janë në rregull. Shmangim salcat sa më shumë që të jetë e mundur.

Nëse jeni në dietë, sanduiçi nuk është ushqimi ideal. Sanduiçi është fajtori kryesor për akumulimin e yndyrës që përfshin zorrët, mëlçinë dhe stomakun. Yndyra e barkut nuk është thjesht një shtresë e trashë e lëkurës që ne e quajmë yndyrë, por mund të rreshtojë arteriet dhe të çojë në një sërë problemesh shëndetësore.

Dietologia Lori Walker tha se një përbërës në sanduiç është fajtori më i zakonshëm për këtë yndyrë të rrezikshme që mund të vështirësojë funksionimin optimal të organeve tona të brendshme.

“Buka e bardhë është e pëlqyer për strukturën dhe komoditetin e saj, por është lidhur me një rrezik të shtuar të akumulimit të yndyrës viscerale. Miellit të rafinuar të përdorur i mungojnë fibrat dhe lëndët ushqyese që gjenden në drithërat, gjë që çon në rritje të shpejtë të sheqerit në gjak”, u shpreh ajo.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gjume-ftoft

Cilat janë përfitimet e të fjeturit në një dhomë të ftohtë?

Veshi-750x470

Testi i dëgjimit në internet i ofruar nga eChalk pretendon se tregon moshën e veshëve të një personi

avokado

Pse avokado cilësohet si fruti i mrekullisë?

banane

A duhet ngrënë banane me stomak bosh? Merr fund dilema

kafe limon

Katër rastet kur nuk duhet ta pini kafen

gjumi

Kjo është arsyeja pse zgjoheni të shqetësuar në mëngjes

stres

Studimi i ri tregon se në cilën moshë keni më shumë stres

intoleranca-ushqimore

7 ushqime që mund t’i ruani në ngrirje ose t’i blini të ngrira

mengjesveze-750x500-e1555512355663-650x358

Arsyet pse duhet të hani vezë në mëngjes

INFO

NA NDIQ