Si ndodh mbidoza e alkoolit dhe çfarë pasojash shëndetësore mund të lërë?

INA
INA

01/06/2023

Konsumimi i alkoolit, sidomos në rastet kur ai merret në sasi të mëdha në një periudhë të shkurtër kohe, mund të shkaktojë dëme në organizmin tonë.

Pavarësisht mendimit të shumë njerëzve dhe faktit që është i ligjshëm – alkooli është një substancë psikoaktive. Konsumimi i tepërt i tij shkakton efekte negative në organizëm, jo ​​vetëm afatgjatë, por edhe momentalisht: në varësi të moshës, gjinisë dhe kohës së marrjes.

Duke qenë se sfidat për nxitjen e ndërveprimit me alkoolin dhe konsumimin e tij në sasi të mëdha në kohën më të shkurtër të mundshme kanë qenë shumë të njohura kohët e fundit në rrjetet sociale, tema e mbidozës, apo gjendja më e njohur si koma e alkoolit, nuk ka qenë kurrë më në fokus.

Si ndikon alkooli në trupin tonë?

Rreziku shfaqet kur përqendrimi i alkoolit në gjak është i barabartë ose më i madh se 0.08%, gjë që mund të arrihet tek meshkujt nëse konsumojnë 5 pije në 2 orë ose tek femrat një pije më pak në të njëjtin interval kohor. Megjithatë, mënyra se si trupi ynë e toleron këtë substancë varet nga disa faktorë: mosha, pesha, nëse jemi në një lloj trajtimi ose nëse kemi një histori familjare të problemeve me alkoolin.

Koha luan një rol themelor në këtë rast dhe është ajo që bën diferencën dhe rrezikon jetën e njeriut. Me fjalë të tjera, kur pimë shpejt, kapaciteti i trurit për të kontrolluar funksionet bazë si frymëmarrja, rrahjet e zemrës ose termorregullimi fillon të bjerë.

Për më tepër, alkooli i pranishëm në gjak nuk zhduket njëkohësisht me ndërprerjen e konsumit: mëlçia është në gjendje të metabolizojë vetëm 0,12 g/l alkool në gjak çdo orë.
Cilat janë rreziqet e mbidozës së alkoolit?

Dehja, ose sasia e alkoolit 0,08% në gjak, bën që individi të ndihet më i relaksuar, për shkak të së cilës reflekset e tij dobësohen, në disa raste do të ketë një ndërprerje mendore dhe në rastin më të keq – ngadalësim të funksioneve jetësore.

Kur tejkalohet kufiri prej 0,2% deri në 0,3%, një nga simptomat më të zakonshme është humbja e vetëdijes ose të fikët. Dhe është e gabuar të besohet se kjo fazë e “gjumit” do të anulojë efektin e alkoolit. Përkundrazi, një nga shkaqet e vdekjes nga mbidoza lidhet me mbytjen nga të vjellat gjatë shtrirjes.

Në rast helmimi, as kafeja me kripë, as dushi i ftohtë apo shëtitjet nuk do të ndihmojnë në largimin e alkoolit nga gjaku. Madje, ekspertët theksojnë se këto teknika madje mund ta përkeqësojnë situatën, me ç’rast është e nevojshme të kërkoni ndihmë mjekësore.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

gjume-ftoft

Cilat janë përfitimet e të fjeturit në një dhomë të ftohtë?

Veshi-750x470

Testi i dëgjimit në internet i ofruar nga eChalk pretendon se tregon moshën e veshëve të një personi

avokado

Pse avokado cilësohet si fruti i mrekullisë?

banane

A duhet ngrënë banane me stomak bosh? Merr fund dilema

kafe limon

Katër rastet kur nuk duhet ta pini kafen

gjumi

Kjo është arsyeja pse zgjoheni të shqetësuar në mëngjes

stres

Studimi i ri tregon se në cilën moshë keni më shumë stres

intoleranca-ushqimore

7 ushqime që mund t’i ruani në ngrirje ose t’i blini të ngrira

mengjesveze-750x500-e1555512355663-650x358

Arsyet pse duhet të hani vezë në mëngjes

INFO

NA NDIQ