Si po e përgatisin rrënimin e Albin Kurtit

INA
INA

6 Qershor, 2023

Arsim Zekolli
Të përseëërisim: Mitrovica është shte instrument, rrënimi i Albinit është caku.

Vite para se të ndodhë Mitrovica, Grenell organizoj grushtet.

Muaj me parë, Eskobar kercënonte me “alternative për Albinin”.

Sot, sërish i njëjti kërcënim.

Është gjueti, përndjekje e hapur e koordinuar mes perëndimorëve dhe opozitarëve për rrënim të tij.

Edhe deklarata e sotme e Eskobar vjen ca orë pasi që Albini pranoj mundësinë e organizimit të zgjedhjeve të reja. Dhe Eksobar reagoj për të ç’vlerësuar konstruktivitetin e Kurtit.

Është gjueti brutale ndaj Kryeministrit. Ne njeren anë, nëse pranon kushtet, opozita do e akuzon se “shiti Kosovën”. Në anën tjetër, nëse refuzon, diplomatët e akuzojnë për “destabilizim”.

Është klasike intrig “zhdryp se të vrava, hyp se të vrava” mes perëndimorëve dhe opozitës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

cun

Edhe njiherë po t’them: – O teveqeli i Shqipnisë!

flamuri-kuq-e-zi

“Shqiptarët nuk janë trima, nuk kanë qejf të vdesin, sa më larg frontit aq më të çartur janë”

Vucic Vulini

Qasja e Perëndimit ndaj Vuçiçit ‘të padjallëzuar’ rrezikon të destabilizojë Ballkanin

Kim Mehmeti

Kosovën më shumë e ka dëmtuar Rama se sa Vuçiqi?

andi-bushati

Katër pika ku Rama është rreshtuar pro Serbisë

Haris Imamovic

Pse Perëndimi është i butë ndaj Serbisë?

Muhamer Pajaziti

Këshilli i Sigurimit duhet ta dënoj dhe të kërkoj përgjegjësi nga Serbia për agresionin në Veri të Kosovës

xhavit haliti

Sulmi terrorist në veri demaskoi Vuçiqin

xhemal ahmeti

Përpjekje për t’i kuptuar ngjarjet e fundit në veriun e Kosovës

INFO

NA NDIQ