Si ta përgjysmoni faturën e energjisë elektrike gjatë muajve të dimrit?

INA
INA

27/09/2023

Me shfrytëzimin racional të rrymës në shtëpi mund të kurseni deri në 10 për qind nga konsumi i përgjithshëm, e kjo do të nënkuptonte kursim prej rreth 300 denarë nëse fatura mujore e energjisë elektrike është 3000 denarë.

Kështu pohojnë njohësit e energjetikës në një bisedë për denarin , të cilët theksojnë se me investime të vogla shtesë mund të dyfishohet kursimi i energjisë elektrike në shtëpi.

Ky lloj zbulimi është veçanërisht i rëndësishëm për të gjithë ne që fjalë për fjalë “djersitim” çdo muaj dimri duke hapur zarfin në të cilin shkruhet shifra që duhet të paguajmë për energjinë e konsumuar.

“Nuk e di nëse e keni ditur, por ne konsumojmë tre deri në katër herë më shumë energji elektrike se mesatarja evropiane. Situata është e ngjashme me vendet fqinje. “Familjet në Maqedoni shpenzojnë më së shumti rrymë për ngrohje gjatë periudhës së dimrit – deri në 60 për qind, dhe problemi është se shumica e qytetarëve jetojnë në ndërtesa dhe shtëpi që nuk janë të izoluara mirë”, sqarojnë ekspertët.

Duke përmendur shembuj të konsumit të paarsyeshëm të energjisë elektrike, ekspertët thonë se konsumi më i lartë bëhet kur banesa ose shtëpia ngrohen ose ftohet me kondicioner të ndezur dhe dritaret janë të hapura “deri në zierje”.

Sipas ekspertëve, konsumatori më i madh i energjisë elektrike në familje është ngrohësi i ujit, i cili harxhon rreth 10 për qind të energjisë, i ndjekur nga shporta elektrike, frigoriferi dhe kondicionerët.

“Aty ku shpenzon më shumë, në fakt mund të kursesh më shumë”, këshillojnë ekspertët.

Për sa i përket kursimit të ngrohjes së shtëpisë në ditët e ftohta të dimrit, ata thonë se çdo shkallë shtesë mbi atë që na nevojitet do të thotë se ne përdorim 7 për qind më shumë energji se zakonisht.

Si një zgjidhje e mirë afatgjatë përmendin efiçencën e energjisë që ofrojnë fasadat izoluese të ndërtesave dhe shtëpive, si dhe zëvendësimin e dritareve të vjetra me të reja. Me këtë investim, thonë ekspertët, një familje mund të kursejë deri në 40 për qind të energjisë.

“Nëse vendosni izolim në fasadën e banesës tuaj dhe nëse keni blerë dritare dhe dyer të reja, atëherë është koha të ndryshoni edhe sistemin e ngrohjes. Qytetarët që ngrohen me energji elektrike mund të mendojnë të kalojnë në ngrohje me pompa ngrohjeje, pasi në këtë mënyrë konsumi i energjisë elektrike ulet deri në 3 herë”, thonë ekspertët.

Ata këshillojnë t’i kushtohet vëmendje e veçantë të ashtuquajturave “Vampirët e energjisë” në shtëpi, të cilët konsumojnë mjaft energji elektrike gjatë muajit dhe për të cilët jemi të bindur se fatura e lartë nuk varet prej tyre.

Në fakt, këto janë pajisje që normalisht përdorin pak energji, por për shkak se funksionojnë 24 orë në ditë, përdorin shumë energji elektrike kur fatura bie në fund të muajit.

Në mesin e këtyre pajisjeve janë televizorët dhe kompjuterët, thonë ekspertët, dhe siç thonë ata, nëse i mbani vazhdimisht të fikur kur nuk i përdorni, atëherë mund të kurseni deri në 5 për qind të totalit të energjisë elektrike.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Çmime të reja të derivateve të naftës nga mesnata në Maqedoni

denar-600x360

Propozim-buxheti për vitin 2024 para Komisionit për Financim dhe Buxhet

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi nga nesër në Samitin e Kombeve të bashkuara për ndryshimet klimatike – COP28, në Emiratet e Bashkuara Arabe

burim piraj

“Kredia është haram” – Biznesmeni Burim Piraj tregon si e ‘preku’ suksesin pa asnjë kredi, dëgjojeni

Euro metali

Ja si mund të dallohen 2 euro fals nga ato origjinal

mira-murati

Mira Murati mes 25 grave më me ndikim në botë, sipas Financial Times

pare-euro

CREDIT SUISSE publikon listën e milionerëve të Ballkanit, ja sa janë nga cilët shtete

ora-rryma-evn-struja

Prej nesër fillon tarifa e lirë e rrymës

kovacevski

Masa antikrizë në Maqedoni, 662 milionë euro do të ndahen për përkrahjen e nxënësve, studentëve, pensionistëve, rasteve sociale…

INFO

NA NDIQ