Si ta shpëtoni telefonin e rënë në ujë?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Gjithnjë e më shumë njerëz i shfrytëzojnë telefonat mobilë në situata të ndryshme – në det, në pishinë, në banjë.

Dhe, ndodh që telefoni rastësisht të bjerë në ujë! Mos u pikëlloni nëse ju ndodhë mu kjo juve, sepse zgjidhja është – orizi.

Nëse keni cilindo telefon, pos iPhone dhe Android, mund ta shpëtoni telefonin pasi t’ju ketë rënë në ujë duke bërë këto veprime.

* Nëse telefoni fiket vetë pasi të ketë rënë në ujë, mos e aktivizoni sërish.

* Sapo ta nxirrni nga uji, hiqjani baterinë dhe sim-kartelën. Nëse telefoni ju ka rënë në ujë të ëmbël apo në ujë të njelmët, lajeni mirë me ujë nga çezma.

* Nëse feni i flokëve të cilin e keni në shtëpi ka opsionin e fryrjes së ajrit të ftohtë, atëherë thajeni pak telefonin, por assesi me ajër të ngrohtë. Nëse nuk keni fen, pastrojeni me facoletë letre.

* Në një enë e cila duhet të jetë pak më e madhe se telefoni, vëni oriz të bardhë të pazier, dhe vendoseni telefonin dhe baterinë në atë mënyrë që të jenë të mbuluara edhe bateria edhe telefoni me oriz nga të gjitha anët. Le të qëndrojë telefoni prej 24 deri në 48 orë në oriz, i cili do t’ia eliminojë tërë lagështinë.

Pasi të keni pritur që orizi t’ia eliminojë lagështinë telefonit së paku 24 orë, koha është për t’u bindur për suksesin.

TË FUNDIT
14 orë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme
14 orë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
14 orë
TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës
14 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
2 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

ME TE LEXUARA

2 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?
14 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
14 orë
TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës
14 orë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
14 orë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

LEXO MË SHUMË

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

meta-logo-1

Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma

tik tok

TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës

Inteligjenca artificiale AI

Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

tik tok

TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

INFO

NA NDIQ