Si të forconi sistemin imunitar përmes të ushqyerit

INA
INA

31 Maj, 2023

Një sistem i fortë imunitar ka nevojë për lëndë ushqyese, kështu që ngrënia e një diete të ekuilibruar që përfshin një shumëllojshmëri perimesh dhe frutash me ngjyra të ndryshme, si dhe yndyrna të shëndetshme dhe proteina me cilësi të mirë është çelësi për funksionimin e tij të qetë.

Megjithatë, ka lëndë ushqyese specifike që studimet kanë treguar se luajnë një rol thelbësor në rritjen e imunitetit, duke përfshirë beta-glukanet, fitonutrientët dhe ushqimet që nxisin një sistem të shëndetshëm tretës, si prebiotikët dhe probiotikët.

Beta-glukanet, të gjetura në maja dhe në një masë më të vogël në kërpudha, ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar, në mënyrë që të jetë gati t’ju mbrojë kur sulmoheni nga infeksioni.

Fitonutrientët në fruta dhe perime shumëngjyrëshe, si dhe bishtajore, frutat e thata dhe çajrat, kanë një ndikim pozitiv në shëndetin e njeriut. Disa nga fitonutrientët e shquar përfshijnë resveratrolin që gjendet në lëkurat e rrushit dhe kakaon, karotenoidet që gjenden në perimet e verdha, portokalli dhe të kuqe, kurkumina që gjendet në shafranin e indian dhe acidi ellagjik në fruta të thata dhe shegë.

Hulumtimet e fundit tregojnë se mikrobioma në zorrën tuaj gjithashtu luan një rol në funksionimin e duhur të sistemit imunitar, pasi 70% e qelizave imune janë në sistemin e tretjes. Ngrënia e ushqimeve me prebiotikë, si angjinarja e Jeruzalemit, hudhra dhe shpargu, ndihmon në ushqyerjen e baktereve të mira në zorrët tuaja. Gjithashtu ia vlen të ushqeni sistemin tuaj të tretjes me ushqime të fermentuara si lakër turshi dhe kefir.

Cilat ushqime duhet të shmangim?

Nuk është për t’u habitur që ushqimet shumë të përpunuara mund të dëmtojnë sistemin tuaj imunitar, pasi ato shpesh janë të varfëra me lëndë ushqyese dhe të ngarkuara me kimikate si aditivë, vajra bimore të oksiduar dhe MSG. Këto lloj kimikatesh stresojnë trupin tuaj, kështu që sistemi imunitar nuk mund të funksionojë siç duhet.

Gjithashtu, ushqimet me shumë sheqer ose karbohidrate të rafinuara mund të nxisin inflamacionin sistemik të shkallës së ulët në trup, i cili ndikon në linjën e parë të mbrojtjes së sistemit imunitar.

Vajrat vegjetale shumë të përpunuara si vaji i lulediellit dhe kanola gjithashtu nxisin inflamacionin sistemik, pasi ato shpesh janë të oksiduara dhe përmbajnë një sasi të lartë të omega-6 kundrejt omega-3.

Raporti i omega 3 me omega 6 në trupin tuaj është një faktor kritik në shëndetin e imunitetit. Shmangia e këtyre vajrave dhe ngrënia e ushqimeve të pasura me omega-3, si peshku yndyror, farat e lirit dhe farat chia, mund të ndihmojnë në rivendosjen e ekuilibrit për të mbështetur funksionin e shëndetshëm imunitar.

Ndërsa plakemi, sistemi ynë imunitar dobësohet dhe kjo mund të çojë në probleme serioze shëndetësore. Pra, për të kufizuar këtë, është e nevojshme të ruhet imuniteti përmes një diete të pasur me fitokemikale dhe lëndë ushqyese thelbësore.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zemra semundje

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë në Maqedoni, mjekët apelojnë për kontrolle

Fatmir Mexhiti

Mexhiti: Derisa jam unë ministër, nuk do të ndodh të vonohet tenderimi ose prokurimet publike për ilaçet

ushqim per anemiket

Njihuni me ushqimet me vitaminë B5, kundër alergjive

koka-600x360-1

Migrena duhet të merret seriozisht ndërsa koha e pritjes për trajtimim rritet

bajame

Bajame para se të flini, më mirë se ilaçet e gjumit

shega

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

barku..

Vjeshta, koha më e mirë për të humbur peshë; Çfarë duhet të bëni?

KAFE

A shkakton kafja dhimbje koke – Cila është doza e saktë ditore

stres

A mund të trashëgohen sëmundjet mendore?

INFO

NA NDIQ