Si të gatuani sallatë Cezar?

Sallata Cezar është një ndër sallatat më të kërkuara nëpër restaurante.

Ju mund ta gatuani atë në shtëpi, duke ndjekur këto rregulla bazë, transmeton portali arbresh.info

Ju nevoitet:

380 gr mish i bardhë
Sallatë e gjelbët sipas dëshirës
100 gr bukë
Pak piper i zi
1 lugë çaji spec djegëst
1 lugë çaji rigon
3 lugë vaj ulliri
260 gr gjalpë
140 gr salcë kosi
20 gr majonezë
Rigon sipas dëshirës
1 lugë çaji mustardë
Lëng limoni

Përgatitja:

Marinoni mishin e bardhë me kripë, piper, spec të kuq, rigon dhe vaj dhe lëreni të qëndrojë për 1 orë.

Prisni bukën në kube, pastaj skuqeni në një tigan, Pas bukës, skuqni mishin, pastaj prerë në shirita.

Lani sallatën dhe copëtoni atë në copa më të vogla, pastaj rregulloni në një tas. Në një tas, përzieni krem kosi, majonezë, mustardën, rigon, hudhër të copëtuar dhe lëng limoni. Kombinojeni mirë dhe hidheni sipër sallatës. Më pas shtoni bukën dhe mishin e bardhë. Në fund shtoni edhe bizelen e zier. Ju bëftë mirë!/arbresh.info/