Si të gjeni fluturime më të lira për pushime?

Picture of ina-online
ina-online

09/07/2023

Pushimet janë ai momenti magjik i vitit kur ne mund të largohemi nga rutina e përditshme dhe të zbulojmë vende të reja magjepsëse. Por çfarë ndodh kur buxheti i kufizuar duket se i pengon ëndrrat tona të udhëtimeve?

Për fat të mirë, ka disa strategji për të gjetur ofertat më të mira të fluturimet për pushimet.

Shmangni fluturimet në fundjavë

Meqenëse shumica e njerëzve preferojnë të udhëtojnë të premten ose të shtunën, çmimet e fluturimeve priren të rriten gjatë fundjavave.

Për të gjetur çmimet më të mira, atëherë merrni parasysh të udhëtoni gjatë javës, si të martën ose të mërkurën. Në fakt, linjat ajrore shpesh ofrojnë tarifa më të lira për fluturimet në këto ditë që janë më pak të mbushura me njerëz.

Fluturoni për në aeroportet dytësore

Nëse jeni duke kërkuar për tarifa të përballueshme, mund të provoni të eksploroni aeroportet dytësore, si në zonën tuaj ashtu edhe në destinacionin ku dëshironi të shkoni.

Në fakt, fluturimet nga këto aeroporte janë shpesh më të lira se ato më të njohura.

Por, merrni parasysh edhe përdorimin e mjeteve shtesë të transportit për të arritur në destinacionin tuaj përfundimtar nëse kjo rezulton në kursime të konsiderueshme në koston e fluturimit do të ishte një zgjedhje shumë e mirë.

Kur blini bileta fluturimi, përdorni navigimin ‘incognito’ ose në mënyrë privte

Nëse kërkoni për fluturime në internet, linjat ajrore ka të ngjarë të gjurmojnë kërkimet tuaja dhe të rrisin çmimet bazuar në aktivitetin tuaj.

Për të shmangur këtë kurth, provoni të shfletoni në modalitetin “incognito” ose “private” kur kërkoni destinacionet në internet..

Në këtë mënyrë, faqet e internetit nuk do të mund të njohin vizitat tuaja të mëparshme dhe do të shihni çmimet më të përditësuara dhe konkurruese.

Përfitoni nga faqet e krahasimit të çmimeve të fluturimeve për pushime

Ka shumë faqe interneti të dedikuara për krahasimin e çmimeve të fluturimeve, perdori ato!

Këto ju lejojnë të krahasoni ofertat më të lira nga linja ajrore të ndryshme në një faqe. Përpara se të blini ndonjë fluturim, përdorni këto platforma për të krahasuar çmimet, tarifat e bagazheve dhe opsionet e tjera të disponueshme.

Ndiqni linjat ajrore në mediat sociale

Shumë linja ajrore ofrojnë oferta ekskluzive dhe promovime speciale për abonentët e tyre. Regjistrohuni për të marrë përditësime direkt në ‘inbox-in’ tuaj.

Jo vetëm kaq, ndiqni linjat ajrore në rrjetet sociale që operojnë në destinacionet që ju interesojnë. Në këtë mënyrë do të jeni ndër të parët që do të dini për ofertat speciale dhe do të mund të shfrytëzoni mundësinë për të rezervuar fluturime me tarifa të reduktuara/living

TË FUNDIT
1 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
14 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
2 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
2 ditë
Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër
2 ditë
Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

ME TE LEXUARA

2 ditë
Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër
2 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
14 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
1 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

LEXO MË SHUMË

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

greqi policia

Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

motrat zvicer Riverside Bistro

Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër

policia zvicer

Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

gjermania berlin

Gjermania vend emigracioni, DW: Një ndër çdo pesë banorë me origjinë nga jashtë

policia zvicer

Zvicrra arreston pesë shqiptarë, sekuestron 47 kilogramë kokainë

zvicer moisiu aleksandar

Projekti për sheshin, bustin dhe shtëpinë muze të Aleksandër Moisiu shkuan në duart e kryetarit të Morcotes-Zvicër

tabela targa zh

Targa “ZH 24” me numrin më të ulët është edhe më e shtrenjta

INFO

NA NDIQ