Si të kompensohet mungesa e vitaminës D gjatë dimrit me ndihmën e tri ushqimeve të lira

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2023

Gjatë periudhës së dimrit të vitit ka më pak diell dhe ndonjëherë mungesa e tij mund të jetë e rrezikshme për shëndetin

Çdo ditë kemi nevojë për së paku 400 njësi të vitaminës D. Kjo nuk paraqet problem gjatë verës kur jemi mjaftueshëm të ekspozuar ndaj diellit, mirëpo gjatë dimrit situata komplikohet.

Si të dini a keni nevojë për vitaminën D?

Mënyra më e sigurt dhe më e saktë, natyrisht, është të bëni testin e gjakut dhe të konsultoheni me mjekun lidhur me rezultatet e testit.

Nëse keni vërejtur së paku disa shenja nga lista jonë e kontrollit, atëherë mbase do të duhej të kërkoni ndihmën e mjekut specialist, transmeton Telegrafi.

Mungesa e diellit mund të çojë në “rritjen” e peshës së tepërt në trupin tonë – dhe gjithçka sepse vitamina D është gjithashtu përgjegjëse për normalizimin e metabolizmit tonë. Kjo vitaminë ndihmon në prodhimin e oksidit nitrik, i cili është i nevojshëm për një metabolizëm të shpejtë – dhe nëse nuk mjafton, trupi është më pak i gatshëm t’i shndërrojë kaloritë në energji, por i ruan ato si yndyrë trupore.

Ka raste kur manifestimet e mungesës së vitaminës D janë gabim nga mjekët si simptoma të zhvillimit të artritit ose fibromialgjisë (dhimbje kronike të muskujve dhe lodhje). Vitamina D është thelbësore për kockat, muskujt dhe nyjet tona, dhe kur trupi nuk merr mjaftueshëm me të, ne ndjejmë dhimbje dhe dhimbje.

Forcimi i sistemit imunitar është një tjetër funksion i rëndësishëm i vitaminës D. Dhe nëse nuk marrim mjaftueshëm rrezet e diellit, sëmuremi më lehtë dhe shërohemi më gjatë. Nëse ftohja është bërë shoqëruesi juaj i vazhdueshëm, përpiquni të kaloni të paktën 15 minuta në diell në ditë – dhe hani më shumë ushqime të pasura me vitaminë D.

Cilat ushqime të lira janë të pasura me vitaminë D?

Kërpudha

Vetëm 100 gramë kërpudha përmbajnë mjaftueshëm vitaminë D për të mbuluar nevojat tuaja ditore. Pra, shtoni ato në vaktet tuaja ose gatuajeni si vakt më vete.

Vezët

Me ndihmën e vezëve të pulës nuk do të arrini të mbuloni plotësisht nevojat për vitaminë D, sepse një copë përmban vetëm 4% të nevojës ditore, por ato duhet të hahen si shtesë. Një mëngjes që përfshin vezë është një nga opsionet më të shëndetshme për një vakt mëngjesi!

Djathë

Vetëm 100 gramë djathë mbulon 3% të nevojave ditore për vitaminë D. Konsumimi i rregullt i djathit gjithashtu ndihmon në uljen e rrezikut të goditjes në tru dhe ruan shëndetin e enëve të gjakut dhe të zemrës.

TË FUNDIT
3 ditë
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)
6 ditë
Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)
1 javë
Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë
2 javë
Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane
2 javë
Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

Sela bizneset strugane

Sela viziton bizneset strugane (VIDEO)

kasami rinine

Kasami me rininë e VLEN-it në hapësirat turistike të Malit Sharr: Turizmi malor, prioritet i qeverisë së ardhshme

1win Aviator Az ᐉ Məşhur Casino Oyununu Harada Oynaya Bilərəm

Azərbaycanda Onlayn Mərc Evi Və Kazino

INFO

NA NDIQ