Si të ruani shëndetin tuaj në këtë stinë me virusë

Gripi është një sëmundje ngjitëse e rrugëve të frymëmarrjes.Viruset infektojnë hundën, fytin dhe ndonjëherë mushkëritë e njeriut.

Në raste të rralla, gripi mund të jetë deri vdekjeprurës.

Në të gjithë historinë e njerëzimit, Hipokrati ka qenë i pari që ka përshkruar qartë dhe saktë simptomat e gripit.

Një nga epidemitë më të tmerrshme të gripit në botë është regjistruar në vitin 1918.Ky virus i morri jetën 50-100 milionë njerëzve ose 3-5% të popullësisë së botës.

Mjekësia moderne ka bërë progres të jashtëzakonshëm që prej asaj kohe.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, çdo vit bota përballet me një ‘grip të keq’ i cili shoqërohet me simptoma drobitëse për organizmin.

Njerëzit më të rrezikuar nga gripi janë të moshuarit mbi 65 vjeç, fëmijët dhe foshnjet.Të rrezikuar janë njerëzit me shëndet të dobët, ata të prekur nga sëmundjet kronike, mbipeshë, gratë shtatzëna dhe ata që ushqehen keq.

Masat Parandaluese Kundër Gripit Dhe Të Ftohurës.
Njeriu mund të marrë disa masa të thjeshta për t’i shpëtuar kthetrave të gripit dhe të ftohurës.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si higjena, ushqyerja e shëndetshme dhe gjumi mund t’ju mbrojnë nga gripi.

Higjena
Ju duhet t’i lani duart rregullisht me sapun.

Shmangni turmat, përdorimin e sendeve të përbashkëta në vende publike siç janë stilolapsat apo karrocat e pazarit.

Mos e prekni fytyrën, hundën, sytë dhe gojën me duar të palara.

Ushqyerja E Shëndetshme
Hiqni dorë nga sheqeri.

Ai mund të nënshtrojë sistemin imunitar për orë të tëra.

Merrni probiotikë për të mbështetur sistemin imunitar.

Ushqehuni shëndetshëm dhe rrini larg produkteve të përpunuara.

Stili I Jetesës
Kryeni aktivitet fizik dhe merrni sa më shumë ajër të pastër.

Qëndroni në vende të ngrohta dhe pushoni sa më shumë.

Qeshni sa më shumë sepse e qeshura lufton stresin dhe ushqen imunitetin.

Mundohuni të eliminoni stresin, sepse ai kompromenton sistemin imunitar.

E fundit por jo nga rëndësia, bëni gargarë me ujë të kripur çdo ditë për të pastruar gojën nga viruset.

Si Të Dalloni Gripin Nga E Ftohura
Gripi shoqërohet me dhimbje koke, temperaturë, dhimbje trupi, plogështi.

Ndonjëherë ai shoqërohet me kollë e cila bëhet shumë e ashpër.

E ftohura nuk shoqërohet me dhimbje koke dhe temperaturë.

Megjithatë një person i ftohur mund të përjetojë dhimbje të lehta të trupit dhe ndonjëherë plogështi.

Bllokimi i hundëve, tështimat dhe fyti i acaruar janë më të përhapura tek e ftohura.