Si të ulni lagështinë në shtëpi?

Picture of INA
INA

26/10/2023

Ky është një problem me të cilin përballen mijëra familje – veçanërisht në këtë periudhë të vitit. Në fakt, një në pesë shtëpi ka një problem lagështie.

Ndonjëherë problemi mund të zgjidhet vetëm duke përmirësuar strukturën e ndërtesës, ose duke përdorur zgjidhje të shtrenjta si ndezja e një dehumidifikuesi ose instalimi i ventilatorëve ose suvasë izoluese.

Megjithatë, ka disa zbutje të lira që mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemit.

Nicholas Donithorne, menaxher i shërbimeve teknike në Mbretërinë e Bashkuar në Rentokil, shpjegoi se teoria është e thjeshtë.

“Sa më pak lagështi të prodhoni në shtëpi, aq më pak kondensim do të krijohet. Pra, mendoni se si do ta largoni lagështinë gjatë detyrave tuaja të përditshme”, tha ai.

Ka disa mënyra falas për ta bërë këtë: hapja e dritares gjatë gatimit dhe dushi me dritaren e hapur ose ventilatorin do të ndihmojë.

Po kështu tharja e rrobave të lagura në banjë me një dritare të hapur, pasi ndihmon që lagështia të largohet, që do të thotë se nuk do të qëndrojë në shtëpinë tuaj.

Gjithashtu, nëse mundeni, mbani konstante temperaturën në shtëpi, sugjeroi ai.

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon 18-20°C si temperaturë të mirë, me lagështi relative 50-60%.

“Mos harroni se ndërsa temperatura bie, ajri mund të mbajë më pak lagështi dhe kondensimi bëhet një rrezik,” tha Nicholas.

TË FUNDIT
55 minuta
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor
3 ditë
Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha
3 ditë
Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm
5 ditë
PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?
5 ditë
Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

ME TE LEXUARA

55 minuta
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

LEXO MË SHUMË

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

cokollata zeze

Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha

KAFE

Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm

durres plazh deti

PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?

KAFE

Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

INFO

NA NDIQ