Siljanovka Davkova takon rektorët e universiteteve shtetërore

Picture of INA
INA

13/05/2024

Presidentja Gordana Siljanovka Davkova sot i priti rektorët e universiteteve shtetërore “Shën Cirili e Metodi” – Shkup, “Goce Dellçev” – Shtip, “Shën Klimenti i Ohrit” – Manastir, Universsiteti në Tetovë dhe “Nëna Terezë” – Shkup.

Në takim, siç kumtoi kabineti i presidentes, në të cilën morën pjesë rektorja prof.dr. Biljana Angellova, rektori prof.dr. Jusuf Zejneli, rektori prof.dr. Dejan Mirakovski, prorektori prof.dr. Jove Talevksi dhe prorektori prof.dr. Beki Fetai, u dërguan urime për zgjedhjen e presidentes Siljanovska Davkova dhe u shprehën pritje për bashkëpunimin e suksesshëm.

Siç është cekur në kumtesë, bashkëbiseduesit këmbyen mendime për reformat rrjedhëse në arsimin e lartë me qëllim të adaptimit të institucioneve të arsimit të lartë ndaj tendeve globale dhe arritjeve të kritereve dhe standardeve evropiane.

Presidentja Siljanovsksa Davkova thekosi se si personalitet që vjen nga komuniteti akademik, do ta mbështesë nxitjen e veprimtarisë shkencore-hulumtuese, duke cekur se arsimi i lartë është kyç për prosperitetin, zhvillimin dhe përparimin e shtetit dhe ngritje e cilësisë së tij duhet të jetë prioriteti ynë kryesor.

Në takim SIljanovsksa Davkova theksoi se nevoja institucionet shtetërore së bahsku me universitetet t’i intensifikojnë përpjekjet për shfrytëzim më të plotë të r esurseve nga mekanizmat e BE-së dedikaur për arsimin e lartë dhe të shfrytëzohet mundësia që studentët e vendit dhe kuadri akadmeik të kenë nivel të rritur të bashkëpunimit përmes projekteve të programit Erasmus+ të Komisionit evropian.

“Në drejtim të nxitjes së zhvillimit përmes shkencës, digjitalizimit dhe zhvillimit të kapaciteteve njerëzore, preidentja e ceki gatishmërinë e saj si profesoreshë me përvojë shumëvjeçare në arsimin e lartë të ndihmojë në drejtim të përmirësimit të cilësisë së arsimit për të gjithë të rinjtë, promovimin e lojllojshmërisë kulturore, nxitjes së inovacioneve dhe përmirësimit të shkathtëssive teknologjike tek të rinjtë”, ceket në kumtesë.

TË FUNDIT
60 minuta
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
1 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
4 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
6 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

ME TE LEXUARA

16 orë
Paradite mot me diell dhe i ngrohtë, pasdite në disa pjesë të Maqedonisë së Veriut pritet shi dhe bubullima
1 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
11 orë
Zyrtari i policisë së Maqedonisë kapet duke marrë 12 mijë euro ryshfet
60 minuta
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
11 orë
Micotakis për ERT: Do të krijoni probleme – RMV është edhe për përdorim të brendshëm!
11 orë
Radev: Rruga e Maqedonisë për në Bruksel kalon nëpër Sofje
11 orë
Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar
11 orë
Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare
9 orë
Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

Aksidenti-600x360

Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar

INFO

NA NDIQ