Siljanovska-Davkova: Kuvendi po bllokon punën e organeve shtetërore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2022

Deputetja e VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska Davkova sot tha se Kuvendi po bllokon punën e organeve shtetërore. Davkova thotë se Komisioni për Zgjedhje dhe Emërime duhet të zgjedh të plotësojë numrin e gjykatësve kushtetues.

“Për fat të keq, Kuvendi po bllokon punën e organeve shtetërore. Pasi tashmë e përmendët. Gjykata Kushtetuese me pesë gjykatës nuk është Gjykatë Kushtetuese, duhet të ketë nëntë. Mos të flasim për zëvendësin e Avokatit të Popullit e për organet tjera shtetërore”, tha mes tjerash Davkova.

Ndryshe, Gjykata Kushtetuese aktualisht funksionon me pesë gjykatës, ndërkaq duhet të ketë nëntë. Si rrjedhojë, nuk mundet të merren vendime për disa lëndë. pengesë për zgjedhjen e gjykatësve të rinj është mungesa e kryetarit të Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime në Kuvend.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

ZEQIRIJA-IBRAHIMI-696x462-696x430-1

Ibrahimi: Pavarësisht se kush me kë e bën qeverinë, me rëndësi është ta pensionojmë BDI-në

veri

DW/ Kosova: Përgjegjës Beogradi për dështimin e votimeve në veri

mickoski ali ahmeti

Mickoski i’a kthen porosinë Ahmetit

INFO

NA NDIQ