Siljanovska-Davkova: Standardet europiane duhet të respektohen nga të gjithë

Picture of INA
INA

24/05/2024

Presidentja e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska Davkova sot pasdite është takuar me presidentin e Italisë Sergio Mattarella. Pas takimit Davkovka në një dalje për media tha se me presidentin Italian janë dakordësuar që standardet europiane të respektohen nga të gjithë vendet brenda BE-së dhe jashtë BE-së siç është Maqedonia e Veriut. Davkovka bëri të ditur se gjatë takimit nga presidenti italian dhe Italia ka kërkuar garanci për të ardhmen tonë politike europiane.

“Kishim takim konstruktiv, diskutuam për bashkëpunimin e vazhdueshëm, kur flas për bashkëpunimin nuk flas vetëm për shtetin tone por për të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor. Presidenti vërtetoi se Italia do të vazhdojë të mbështesë rajonin dhe Maqedoninë e Veriut në çdo drejtim, jo vetëm për integrimin e vendit por edhe në në ekonomi, arsim, culture e mbrojtje. U dakordësuam që standardet europiane të respektohen nga të gjithë vendet brenda BE-së dhe jashtë BE-së siç është Maqedonia e Veriut. Unë kërkova nga presidenti i Italisë dhe nga Italia që të japin garanci për të ardhmen tonë politike europiane. Presidenti tha se është i përgatitur që të qëndrojë pash nesh”, tha presidentja e Maqedonisë së Veriut

TË FUNDIT
26 minuta
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
47 minuta
Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)
1 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
1 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
1 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

ME TE LEXUARA

2 ditë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
13 orë
Maqedonia e Veriut renditet e treta në Evropë sipas shkallës së vdekjeve nga armët e zjarrit
26 minuta
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
1 ditë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët... (FOTO)
10 orë
Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

Maqedonia, sërish ndër të fundit për të ardhurat për frymë (TABELA)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

auto_korrupsion1511207587

Anketa: Çdo të dytës kompani i është kërkuar ryshfet nga 10-100 mijë euro

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Von der Leyen, Costa dhe Kallas

Arrihet marrëveshja: Von der Leyen, Costa dhe Kallas në krye të BE-së

INFO

NA NDIQ