Siljanovska Davkova: Të sillemi si “skandinavët” me fqinjët tanë

Picture of INA
INA

04/06/2024

Në një ngjarje të organizuar nga Fondacioni Konrad Adenauer dhe Lëvizja Evropiane në Republikën e Maqedonisë së Veriut për të shënuar Ditën e Evropës më 9 Maj, Presidentja Gordana Siljanovska-Davkova shprehu bindjen e thellë se Maqedonia e Veriut duhet të trajtohet si një shtet evropian. Sipas saj, ky trajtim duhet të reflektohet në sundimin e ligjit, në një gjyqësor të pavarur dhe në një administratë eksperte.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve për takimin e saj në Romë me homologun italian, Siljanovska-Davkova sqaroi se diskutimet me Presidentin Sergio Mattarella përfshinë çështjet e garantive nga BE-ja, duke u fokusuar veçanërisht në rrezikun e veto-së bullgare që mund të lërë hapësirë për kritere të Kopenhagës, por jo për çështje që prekin identitetin dhe historinë. Ajo theksoi se BE-ja duhet të mbështesë diversitetin dhe të respektojë integritetin e çdo anëtari të saj.

“Është e vërtetë që Marrëveshja e Prespës është pjesë e Kornizës Negociatore, por nuk mendoj se është në frymën e zhvillimit të marrëdhënieve miqësore. Ndoshta duhet të shohim diplomacinë kulturore. Mendoj se edhe ne duhet të përpiqemi të sillemi ndryshe me fqinjët tanë në një frymë miqësore. Të bëhemi edhe pak “skandinav””, tha ajo.

TË FUNDIT
11 minuta
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
12 minuta
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
25 minuta
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
57 minuta
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
1 orë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

ME TE LEXUARA

18 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
2 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut
17 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
1 orë
Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit
16 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
1 orë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut, pasdite paralajmërime për shi

LEXO MË SHUMË

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

moti shiu

Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme

bekim qoku kuvend

Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita

INFO

NA NDIQ