Siljanovska: Dorëheqjet e funksionarëve të BDI-së janë simulime

ina-online
ina-online

31/07/2023

Deputetja nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska Davkova në emisionin “Samo vistina” në Kanal 5 në lidhje me dorëheqjet e paralajmëruara të funksionarëve të BDI-së nëse votohen ndryshimet kushtetuese theksoi se këto dorëheqje janë simulime.

“Bëhet fjalë për dorëheqje simuluese për shkak se Kushtetuta është e qartë. Secili ministër mund të japë dorëheqje dhe përmes kryeministrit e njëjta dërgohet në Kuvend, kurse ai menjëherë i parashtron para deputetëve dhe në seancën e ardhshme konstatohen dorëheqjet”, u shpreh Siljanovska Davkova.

Sipas saj, veprimet e BDI-së janë për manovrime politike.

Ndryshe, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në konferencë për shtyp bëri të ditur se të gjithë funksionarët e BDI-së do të japin dorëheqje nëse votohen ndryshimet kushtetuese nga VMRO-DPMNE.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

vmro

VMRO: Me Talatin kryeministër, bëhet “BDI-zimi” i Maqedonisë

Krenar Lloga

Lloga: Presim që Palevski të ekstradohet sa më shpejtë! 

INFO

NA NDIQ