Siljanovska edhe zyrtarisht presidente e Maqedonisë së Veriut, KSHZ shpalli rezultatet finale

Picture of ina-online
ina-online

11/05/2024

Komisioni Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) shpalli sot rezultatet finale të zgjedhjeve presidenciale, ku zyrtarisht presidente e vendit do të jetë Gordana Siljanovska- Davkova, e cila fitoi 561 mij vota në zgjedhjet e së dielës.

Kundërkandidati i saj Stevo Pendarovski arriti të fitojë vetëm mbi 251 mijë vota.

Kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski deklaroi se Siljanovskës do t’i jepet certifikata për kryetare të shtetit.

KSHZ-ja konstatoi se numri i përgjithshëm i votuesve të regjistruar në listat zgjedhore ishte 1.814.317, prej të cilëve 861.218 fletëvotime të pashfrytëzuara. 812.899 fletë votimi janë të vlefshme, 48.289 janë të pavlefshme dhe përqindja e zgjedhësve që kanë votuar është 47.47.

Pas shpalljes përfundimtare të rezultateve zgjedhore për zgjedhjet presidenciale, KSHZ-ja duhet të dorëzojë raport në Kuvend për caktimin e seancës për inaugurimin e presidentit të ri, që do të mbahet nesër në mesditë. Siljanovska duhet të japë një deklaratë solemne para deputetëve të përbërjes së vjetër, pas së cilës fillon mandati i saj. Mandati i presidentit aktual Pendarovski skadon nesër.

Profesoresha universitare Gordana Siljanovska-Davkova do të jetë presidentja e gjashtë e Maqedonisë dhe gruaja e parë e zgjedhur në këtë post.(INA)

TË FUNDIT
5 minuta
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
49 minuta
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
52 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
1 orë
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV
2 orë
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

19 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë
1 ditë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave
3 orë
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
22 orë
Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat
19 orë
Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë
1 ditë
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra

LEXO MË SHUMË

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

INFO

NA NDIQ