Siljanovska flet për reagimet e palës greke pas përdorimit të emrit të vjetër të shtetit

Picture of INA
INA

31/05/2024

Presidentja e re, Gordana Siljanovska Davkova, përmes bisedimeve do t’i bindë grekët se ka të drejtë kur përdor emrin Maqedoni, në vend të emrit të ri kushtetues të shtetit të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Ajo nga Ohri tha se ka plan si do të veprojë me Greqinë dhe Marrëveshjen e Prespës.

“Sigurisht që kam plan, plani është ndërtimi i marrëdhënieve të mira fqinjësore. Plani ofron respekt dhe kërkon respekt. Dhe mendoj se si në politikë duhet kërkuar arti i së mundshmes, do ta bëjmë së shpejti. Deklarata ime e parë ishte se nuk do të shkoj nëpër botë, se dua të takoj fqinjët e mi dhe mendoj se do ta arrij këtë. Natyrisht se për bisedë nevojiten të gjithë të jenë rreth jush dhe ne nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të flasim. Dialogu është një gjë e shëndetshme dhe nëse nuk ka respekt të ndërsjellë, nuk do të ketë rezultat. Politika kërkon dialog dhe unë jam gati ta kërkoj dhe bashkë t’i tejkalojmë problemet”, deklaroi Gordana Siljanovska Davkova- presidente.

Athina nuk e përjashton as mundësinë e procedurës pranë Gjykatës ndërkombëtare në Hagë për shkak të Marrëveshjes së Prespës.

“E njëjta Gjykatë ndërkombëtare ku kemi qenë me Greqinë, vendosi për nenin 11 të Marrëveshjes së përkohshme. Ajo është gjithashtu marrëveshje ndërkombëtare. Nuk besoj se do të shkojë menjëherë në gjykatë. Në Marrëveshjen e Prespës ka shkallëzim, së pari i drejtohet OKB-së dhe i drejtohet gjykatës. Aktgjykimi i gjykatës duhet të jenë “erga omnes”, por kjo ndodhi në rastin tonë”, shtoi Gordana Siljanovska Davkova.

A do të vazhdoni ta përdorni emrin Maqedoni pavarësisht presionit ndërkombëtar?

Unë thashë që e respektoj Marrëveshjen e Prespës, respektoj të drejtën ndërkombëtare për dallim nga të tjerët, po flas për vendosmëri personale, është një e drejtë që garantohet me akte më të larta te marrëveshjet dypalëshe”.

Betimi solemn, ku ajo përdori emrin Maqedoni, shkaktoi reagime të ashpra në opinionin ndërkombëtar dhe veçanërisht në Greqinë fqinje. /Alsat.mk

TË FUNDIT
6 minuta
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike
13 minuta
Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re
33 minuta
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
55 minuta
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
57 minuta
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

ME TE LEXUARA

1 ditë
Banorët e fshatrave të Likovës një dekadë të etur për ujë, projekti zvarritet me vite
20 orë
Paga mesatare neto në muajin prill ka qenë mbi 41 mijë denarë
2 orë
Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
1 ditë
QMK: Gjithnjë e më shumë thirrje për prani të gjarpërinjve në vendbanime
20 orë
Në Samitin e ardhshëm të NATO-s, Mickoski thotë se është i gatshëm me argumente të përballet me kryeministrin grek

LEXO MË SHUMË

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

VLEN_Ministrat-

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

Angela Ageler

Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

gjarper

Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup

deponi kum

Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve

gruevski

Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin

INFO

NA NDIQ