Siljanovska i përgjigjet Brukselit: Nën udhëheqjen time, politika jonë e jashtme do të jetë plotësisht në harmoni me politikën e BE-së

Picture of ina-online
ina-online

11/05/2024

“Themeli i fushatës sime ishte ndërtimi i konsensusit ndërmjet të gjitha partive politike në Kuvend, si nga pushteti ashtu edhe nga opozita, shoqëria civile dhe qytetarët, pa marrë parasysh dallimet e tyre. Projekti ynë kryesor strategjik është integrimi evropian dhe ai mbetet baza për ndërtimin e konsensusit ndërmjet aktorëve të ndryshëm në shoqëri”.

Kjo është pjesë e përgjigjes së kryetares së sapozgjedhur Gordana Siljanovska-Davkova për urimin që mbërriti dje nga liderët e Bashkimit Evropian.

“Theksoj se nën udhëheqjen time politika jonë e jashtme do të vazhdojë të jetë plotësisht në përputhje me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të Bashkimit Evropian. Zgjerimi mbetet arritja më e madhe e politikës së jashtme të Bashkimit dhe në këtë orë vendimtare për Evropën, bëj thirrje për vazhdimin e procesit të anëtarësimit bazuar në vlerat më të rëndësishme evropiane dhe parimet themelore të traktateve themeluese të Bashkimit Evropian, ndër të cilat janë sundimi i ligjit, demokracia dhe respektimi i identitetit të të gjithë qytetarëve dhe kombeve evropiane Si një nga themeluesit e Lëvizjes Evropiane në Maqedoni (dhe në ish-Jugosllavi), për më shumë se 30 vjet kam punuar përkushtuar ndaj procesi i integrimit europian përmes afirmimit të vlerave europiane në shoqërinë tonë, si dhe ndaj nismave specifike qytetare për reforma në më shumë sektorë, si drejtësia, shëndetësia, arsimi, siguria etj. Në mënyrë të veçantë theksoj se gjithmonë kam avokuar për përfshirjen aktive të qytetarëve si aktorë kryesorë në procesin e anëtarësimit në BE. Dje, 9 maj, ne festuam Ditën e Evropës, duke kujtuar idenë e madhe të Schumann-it për bashkimin evropian të bazuar në paqen dhe solidaritetin, thelbin e Bashkimit Evropian të sotëm. Një simbolikë kaq e fortë është parimi im i parë dhe themelor nga i cili do të drejtohem si president”, thuhet në përgjigje.

Në deklaratën e përbashkët të përfaqësuesit të lartë të BE-së për politikën e jashtme dhe sigurinë, Josep Borrell, dhe Komisionerit Evropian për Zgjerim, Oliver Varhei, BE-ja tha se pret bashkëpunimin e presidentit të ri dhe qeverisë për përmbushjen e detyrimeve të vendit dhe zbatimin reformat kryesore të nevojshme për anëtarësimin në BE.(INA)

TË FUNDIT
37 minuta
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz
2 orë
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
2 orë
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
2 orë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
2 orë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
4 orë
Schneeberger: Kurti s'ka faj, BE po bëhet "kukull" e Vuçiqit dhe Putinit
23 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
2 ditë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
8 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

LEXO MË SHUMË

Aeroporti-i-Shkupit-780x439-1-750x430-1

Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

INFO

NA NDIQ