Siljanovska i përgjigjet Frontit Evropian dhe BDI-së?!

Picture of ina-online
ina-online

04/06/2024

Presidentja e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska-Davkova e pyetur për të komentuar akuzat nga “Fronti Europian” për majorizim ndaj pakicave, ajo thotë se kjo akuzë nuk qëndron.

“Nuk e kuptoj se çfarë do të thotë shumica e pakicës. Nuk ka një gjë të tillë. Ka një fitues në zgjedhje”, tha Siljanovska-Davkova, duke aluduar tek fituesi që është VMRO-DPMNE.

Sipas saj, edhe qeveritë që nga e para në vitet e 90-ta e deri më sot kanë qenë multietnike.

“Kuptohet se zgjedhja bëhet sipas përcaktimit ideologjik, zgjedhja bëhet edhe sipas përcaktimit programor, zgjedhja bëhet edhe pasi të gjejmë se me kë do të arrinim rezultatet më të mira të reformës. Është logjike që herë je pushtet, herë opozitë. Është e rrezikshme që gjithmonë të jesh në pushtet. Andaj edhe kjo është arsyeja pse është koha për ndryshime”, shtoi Siljanovska-Davkova.

Lidhur me dhënien e mandatit për formimin e Qeverisë, ajo tha se mund të jepet më herët, por shton se është duke i studiuar të gjitha elementet që të mund të veprojë sipas Kushtetutës.

Fronti Evropian ndhe Bashkimi Demokratik për Integrim tha javën e kaluar se mbeten konsistente me qëndrimin e tyre për respektimin e zërit të popullit shqiptar dhe të komuniteteve tjera etnike, sepse siç thonë ata, është garancia e vetme e stabilitetit dhe vazhdimësisë progresive të vendit. Sipas tyre, po ndodhë majorizim, që nënkupton mbivotim apo tejkalim të shumicës. (INA)

TË FUNDIT
55 minuta
Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve
57 minuta
Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së
1 orë
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
2 orë
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
2 orë
Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup

ME TE LEXUARA

21 orë
Mbi 40 gradë Celsius – Nga e enjtja vendi në alarmin portokalli
16 orë
Taravari: Prioriteti im do të jetë shëndetësia publike
1 ditë
Kush janë kompanitë farmaceutike në Maqedoninë e Veriut që qarkullojnë miliona euro
3 orë
Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari
20 orë
Maqedonia e Veriut në vendin e 11-të në NATO sipas përqindjes së BPV-së dedikuar për mbrojtjen
16 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike
1 ditë
Nga 20 deri 25 qershor do të bëhet regjistrimi elektronik në shkollat e mesme
2 orë
Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup
20 orë
Sylvinho para sfidës me Kroacinë: Do të jetë vendimtarja!

LEXO MË SHUMË

moti Vapa nxehti temperaturat

Temperaturat e larta, mjekët do të patrullojnë në Shkup për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

ilire-dauti

Dauti: VLEN nuk mund të thirret në votat e pastra shqiptare sepse ka edhe vota të VMRO-së

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

Prokuroria

Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Afrim Gashi

Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re

moti nxehti temperatura-termometri

Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

INFO

NA NDIQ