Siljanovska: Në 15 rekomandimet për negociatat me BE-në nuk është përmendur mungesa e bullgarëve në Kushtetutë

INA
INA

18 Gusht, 2023

Gordana Siljanovska në seancën e sotme për ndryshime kushtetuese nga foltorja e Kuvendit tha se do t’i prezantojë qëndrimet e OBRM-PDUKM-së dhe partnerëve të koalicionit, si dhe qëndrimin e saj personal.

Ajo deklaroi se Maqedoni nuk është në dilemë për në “lindje ose perëndim”, por për atë se a do të jetë shteti denjë.

“Një ministër i rilindjes thotë tashmë se ndryshimet kushtetuese mund të kalojnë deri në fund të këtij mandati, jo deri në nëntor. Ku e marrim legjitimitetin për ndryshimet kushtetuese? Nga BE-ja apo nga qytetarët? Cili është qëndrimi i qytetarëve për këtë çështje?”./telegrafi

“Ajo që na kërkohet është kundër vlerave evropiane. Nga viti 2009 kemi marrë 15 pro nga KE dhe PE dhe asnjë herë nuk ka pasur vërejtje për mungesën e bullgarëve në Kushtetutë. Qytetarët duhet të pyeten në zgjedhje, sepse pushteti është plotësisht i delegjitimuar”, tha Siljanovska Davkova.

Fjalimi i Siljanovskës u prit me duartrokitje dhe ovacione nga deputetët e OBRM-PDUKM-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-28-22-20-50-209-edit_com.android.chrome

“Unë të kapi për fyti”, “Kur ta nxo, e shkeli në fyt”, eskalon situata në studio, nervozohet analisti Astrit Gashi

Screenshot_2023-09-28-21-52-07-885-edit_com.facebook.katana

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

albulena haxhiu3

Edhe Albulena Haxhiu i përgjigjet kryeministrit Rama

adnan-neziri

Neziri: VMRO-ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

spartak

Avokati Ngjela zbërthen skenarët e Vuçiçit

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

Canak

Çanak tronditë Serbinë: Grupet kriminale u mbështetën nga qeveria e Serbisë

INFO

NA NDIQ