Siljanovska: Në 15 rekomandimet për negociatat me BE-në nuk është përmendur mungesa e bullgarëve në Kushtetutë

Picture of INA
INA

18/08/2023

Gordana Siljanovska në seancën e sotme për ndryshime kushtetuese nga foltorja e Kuvendit tha se do t’i prezantojë qëndrimet e OBRM-PDUKM-së dhe partnerëve të koalicionit, si dhe qëndrimin e saj personal.

Ajo deklaroi se Maqedoni nuk është në dilemë për në “lindje ose perëndim”, por për atë se a do të jetë shteti denjë.

“Një ministër i rilindjes thotë tashmë se ndryshimet kushtetuese mund të kalojnë deri në fund të këtij mandati, jo deri në nëntor. Ku e marrim legjitimitetin për ndryshimet kushtetuese? Nga BE-ja apo nga qytetarët? Cili është qëndrimi i qytetarëve për këtë çështje?”./telegrafi

“Ajo që na kërkohet është kundër vlerave evropiane. Nga viti 2009 kemi marrë 15 pro nga KE dhe PE dhe asnjë herë nuk ka pasur vërejtje për mungesën e bullgarëve në Kushtetutë. Qytetarët duhet të pyeten në zgjedhje, sepse pushteti është plotësisht i delegjitimuar”, tha Siljanovska Davkova.

Fjalimi i Siljanovskës u prit me duartrokitje dhe ovacione nga deputetët e OBRM-PDUKM-së.

TË FUNDIT
24 minuta
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
7 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

15 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
14 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
16 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
7 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

LEXO MË SHUMË

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

INFO

NA NDIQ