Siljanovska: Nuk mund të ketë qytetarë të lumtur kur sundojnë vetëm disa familje

Picture of INA
INA

08/04/2024

Do të rishqyrtoj statuset e të gjithë ambasadorëve jashtë vendit, mes tyre ka edhe disa me dinjitet që kanë bërë karrierë dhe me përgjegjësi e mbrojnë krenarinë dhe dinjitetin e Maqedonisë. Dhe ka të tjerë që na turpërojnë. Kështu tha kandidatja për president nga VMRO-DPMN, Gordana Siljanovska Davkova. Ajo thotë se politika duhet të bëhet sërish arti i kërkimit të zgjidhjeve të përbashkëta. Të bëhet punë publike e jo punë e pistë. Davkova foli edhe për tranzicionin nga vitet e nëntëdhjeta, për shtresën e mesme, që u zhduk, për atë se si të kemi qytetarë të lumtur.

“Ato disa familje, ato disa “elite”, janë njerëz tepër të pasur. Të pasur por pa besë, duke menduar se janë perëndim politik. Nuk mund që Maqedonia të ketë qytetarë të lumtur ose popull të lumtur nëse na udhëheqin dy apo tre konsuj. Ka konsull të parë, pastaj konsull të dytë. Jo, një sistem i tillë është sistem autoritar, në momente ka edhe elemente të tiranisë”, tha Gordana Siljanovska Davkova, kandidate për president, VMRO-DPMNE.

TË FUNDIT
3 minuta
Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg
6 minuta
Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar
8 minuta
Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste
1 orë
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
2 orë
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fronti Evropian ka ngritur padi në Gjykatën Administrative për vendimin e KSHZ-së për rivotimin në Zhelinë
4 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
23 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali (FOTO)
8 minuta
Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste
20 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë

LEXO MË SHUMË

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg

halil snopce

Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar

Screenshot_20240530-120957~2

Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

INFO

NA NDIQ