Simeone flet për barazimin ndaj Barcelonës, garën për titull në La Liga dhe ndeshjen e Real Madridit me Sevillën

Diego Simeone ka folur pas barazimit 0-0 të Atletico Madrid me Barcelonën në Camp Nou, ndërsa ka shfrytëzuar rastin të flas edhe për rivalët e Real Madridit.

Barazimi në Camp Nou e sheh skuadrën e ‘El Cholos’ të mbajë vendin e tyre në krye të tabelës së La Ligas, me Barcelonën dhe Real Madridin prapa.

“Ka qenë një sezon fantastik. Janë katër skuadra që kërkojnë të përfundojnë sa më lart”, ka thënë fillimisht Simeone pas ndeshjes.

“Ne erdhëm në Barcelona për të luajtur një ndeshje të kompletuar me punë ekipore dhe ajo shkoi ashtu siç e prisnim. Ne i mbajtëm sulmet pasi fituam topin përsëri, me një pjesë të shkëlqyer të parë dhe pak më shumë edhe pjesën e dytë”. “Ata patën një shans të shkëlqyeshëm me kokë në fund dhe ne patëm mundësinë e Yannick Carrasco, e cila, nëse topi do të ishte luajtur më herët, ne do të shënonim”. “Unë largohem këtu duke u ndjerë mirë për përpjekjet e ekipit. Ne nuk po largohemi nga ndeshja në ndeshje”. “Jemi të qetë tani, do të pushojmë nesër dhe do të përgatisim ndeshjen kundër Real Sociedadit të hënën. Do të jetë gjithmonë kështu, lojë pas loje”.

Mbajtja e Barcelonës në distancë mund të shërbejë si një nxitje mendore në tre ndeshjet e fundit të sezonit, veçanërisht duke parë që Atletico e meriton më shumë barazim. “Nuk mendoj për gjëra të tilla [siç meritojnë të barazojnë ose të fitojnë]. Mendoj se kemi pasur një lojë të mirë. Barcelona po kërkonte të na lëndonte”. “Ata janë një ekip i shkëlqyeshëm, me Ronald Koeman duke bërë një punë të shkëlqyeshme dhe mendoj se ata do të garojnë. Ata fituan Copa del Rey. Ata kanë një shans për të fituar La Ligan”.

“Real Madrid do të konkurrojë deri në fund, si gjithmonë. Sevilla mund të bashkohet me garën nesër nëse fiton. E vetmja gjë që u kërkova lojtarëve të mi të bëjnë është të luajnë dhe të jenë vetvetja”. “Ata e bënë atë sot dhe kjo më mbush me gëzim sepse suksesi ynë është të jemi në gjendje të garojmë çdo vit atje ku po garojmë”. Përpara ndeshjes së Real kundër Sevillas, argjentinasi zbuloi se ai nuk do ta shikojë. “Unë nuk mendoj se do ta shikoj atë. Nuk jam duke parë ndeshjet, nuk më pëlqen dhe preferoj të mos i shikoj ato”. “Nuk do të ndryshojë shumë nëse e shikoj, ne do të jemi me familjen duke darkuar dhe duke u përgatitur për të hënën. Duhet të luajmë një lojë të mirë”, përfundoi trajneri i Atleticos. /Telegrafi/