Simovski: Ka pasur presion të madh nga Bullgaria për Regjistrimin e popullsisë në Shqipëri

Picture of ina-online
ina-online

07/07/2024

Aktivitetet intensive të Bullgarisë kontribuan që një pjesë e popullsisë në Shqipëri të deklarohen si bullgarë në regjistrim, thotë drejtori i Entit Shtetëror të Statistikave, Apostol Simovski.

Në regjistrimin e popullsisë në Shqipëri, numri i bullgarëve të regjistruar është rreth 8 mijë, për dallim nga maqedonasit, të cilët janë rreth 2300 nëse merren parasysh rezultatet e regjistrimit paraprak, në vitin 2011 ishin rreth 5500 maqedonas.

“Në atë periudhë para regjistrimit kur u shpall, ka pasur një aktivitet shumë intensiv, si të them, shumë i fortë i shtetit bullgar për të agjituar, blerë, ofruar mundësi për nënshtetësi që fatkeqësisht për arsye ekonomike dhe mbi të gjitha për shkak të dëshirës për të dalë jashtë vendit dhe për të pasur një pasaportë që nuk shkakton probleme, shumë njerëz e kanë pranuar këtë sfidë. Megjithatë, për këtë nuk mund të fajësojmë shtetin e Shqipërisë. Ndoshta mund ta fajësojmë atë që ka lejuar një presion të tillë”, thotë Simovski.

Kujtojmë se sipas regjistrimit të popullsisë të publikuar nga Institutit të Statistikave të Shqipërisë në Shqipëri jetojnë 2.281 ‘Maqedonas të Veriut’, ndërsa në regjistrimin e vitit 2011 ka pasur 5512 maqedonas.

Shqipëria ka aktualisht 2 milionë e 204 mijë e 113 banorë. Shifra u bë publike nga Instituti i Statistikave dhe krahasuar me regjistrimin e fundit të popullsisë të vitit 2011, rezulton që shteti ka 419 mijë e 831 banorë më pak.

MPJ-ja e Maqedonisë thirri për konsultime ambasadorin në Tiranë, Danço Markovski, pasi dolën të dhënat e regjistrimit të popullsisë në Shqipëri, pasi MPJ-ja konsideronte se ato nuk pasqyrojnë numrin real të maqedonasve etnikë.

TË FUNDIT
2 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
2 orë
Sevim Hoxha, këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA (FOTO)
3 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
3 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
3 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat
1 ditë
Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!
12 orë
VLEN për kallëzimin penal të nipit të Ali Ahmetit
1 ditë
Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë
4 orë
Qeveria emëroi disa drejtorë
1 ditë
LSDM për arsyetimin e Mickoskit: A patën të njëjtat probleme ministrat e tij?!

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

levizja besa

Sevim Hoxha, këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA (FOTO)

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0037

Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

INFO

NA NDIQ