Sinani: Asnjë shqiptar në pozita drejtuese në institucionet shëndetësore në Luginë të Preshevës, diskriminim i qëllishëm

ina-online
ina-online

11/10/2023

Ish-kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani, tani këshilltare e kryeministrit Albin Kurti, ka publikuar disa të dhëna, ku figuron se asnjë shqiptar nuk mban poste të larta në institucionet shëndetësore të Luginës së Preshevës.

Sipas Sinanit, nuk ka as mjekë shqiptar në spitalin më të afërt regjional, ani pse 40 përqind e pacientëve janë shqiptarë.

Ajo ka thënë se ky është diskriminim i qëllimshëm kundër pakicës kombëtare.

“Asnjë shqiptar etnik nuk mban poste të larta në institucionet shëndetësore të Luginës së Preshevës. Gjithashtu nuk ka mjekë shqiptar në spitalin më të afërt regjional, të Vranjës, ku 40 përqind e pacientëve janë shqiptarë – dhe asnjë farmacist(shqiptar) në farmacinë e qytetit të Bujanovcit.

Diskriminim i qëllimshëm shtetëror nga lartë-poshtë kundër pakicës kombëtare”, ka shkruar Sinani në platformën “X”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

radojcic milan

Ngrihet alarmi pas urdhërarrestit ndaj Radoiçiqit/ Ky mund të jetë plani i Serbisë!

aksident kosove

14 automjete të përfshira në aksidentin në Fushë Kosovë, ka edhe të lënduar

rip-600x360

Vdekja e policit në Jarinje po cilësohet e dyshimtë, trupi i pajetë dërgohet në IML

haxhi shala

Specialja arreston komandant ‘Topin’ – Haxhi Shalën

Screenshot_2023-12-10-23-42-16-882_com.android.chrome-edit

Kush ishte Liridona dhe Naimi? Detajet e pathëna për vrasjen në Kosovë (video)

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

INFO

NA NDIQ