Arsim Sinani: Linja serbe po reziston kundër përfshirjes së bullgarëve në Kushtetutë

ina-online
ina-online

21 Gusht, 2023

Me analistin dhe profesorin universitar Arsim Sinani mund të bisedohet për shumë tema gjerë e gjatë. Mirëpo kësaj radhe, në kuadër të “Intervistave të Fundjavës” në Lideri.mk, kemi vendosur të trajtojmë vetëm çështjet më aktuale në vend.

Lideri: Z. Sinani, çka e pret sipas jush Maqedoninë e Veriut nëse nuk kalojnë ndryshimet kushtetuese?

Maqedoninë veriore, nëse nuk kalojnë ndryshimet kushtetuese, e pret debat i zjarrtë, pozitë-opozitë te sheshi, për pushtet. Dhe kjo dmth zgjedhje të parakohshme. Por hapja e kushtetutës po kalon pa elementin shqiptar për tu rregulluar si themeltar. Ky është një moment që po u ik shqiptarëve. Linja sërbe do rezistojë që ta shtyejë sa më shumë çështjen e legalizimit të bullgarëve sepse aty e sheh fundin e vet në Maqedoninë veriore. Do i duhet kohë Maqesonisë veriore drejt ushëtimit në BE. Me këtë mentalitet minimum 5 deri 10 vjet derisa të pastrohen cështjet që Europa si do të pazgjidhura.
Zgjedhjet edhe ashtu do të mbahen, por mvarësisht nga procesi se si do shkojë çështja e ndryshimeve kushteuese, ashtu edhe do dihet fituesi moral thënë kushtimisht. E fituesi do kërkohet në zgjedhje nga palët.

Lideri: Si e shihni zgjidhjen e problemeve politike në RmV për shqiptarët?

Duhet një rotacion politik pasi ky brez 21 vjet e ka humbur motivin dhe racionalitetin. Janë bërë oligark dhe pa nerv për pooullin. Opozitës shqiptare i duhet kauzë e atë e ka, vetëm nuk duhet të gabojë, pasi pooulli e do ndryshimin te shqiptarët. Ikja është masive në Maqedoni veriore. Shqiptarët ikin e kthehen dhe lidhjet me ve dlindjen janë tl forta. Por politika ka dështu në krijim të ambientit tl sigurtë. Por mos harroni se ikin tl gjithë qytetarët nga pushtetarët.
E maqedonët kanë probleme tjera. Orientimi sërb i partive maqedone në LSDM dhe VMRO i mban peng edhe raportet me shqiptarët. Vmro lipset te degruevizohet sepse është rrezik për demokracinë sepse orientimin e ka të mbrapshtë. Lsdm poashtu ka nostalgji për Sërbinë dhe lidhjet me Jugosllavinë dhe kjo i le pa të zhveshur maqrdonët. U duhet shkëputje nga titizmi dhe lazarkolishevizmi.

Lideri: Jeni optimist për zhvillimet në Maqedoninë e Veriut?

Fat i madh që perëndimi e ka në vëmendje dhe nuk lejon lëvizje drejt Rusisë dhe botës sllave. Por edhe shqiptarët janë këndellur dhe e ruajnë këtë orientim që është garancë se ndikimi rus dhe sërb të jetë Jo funksional. Perëndimi e di se shqiotarët janë garancë për orientimet normale të Maqedonisë veriore. Mendoj se neni 5 i kushtetutës lipset të ndrrohet dhe shqiptarët të vendosen themelues të Maqedonisë veriore. Kjo i zgjidh gjitha çëshjet dhe e rregullon statusin juridiko kushtetues të shqiptarëve. Me këtë rregulloheb edhe gjuha shqipe si gjuhë zyrtare pa pengesa ligjore.

Lideri: Si i shihni çështjet që lidhen me bullgarët dhe përfshirjen e tyre ne Kushtetutë?

Po duhet ta sqaroj një çështje, ne, shqiptarët e mbështesim hapur përfshirjen e bullgarlve në kushtetutë.Pa asnjë hezitim vlerësojmë se njejtë si neve, shqiptarëve diskriminim u është bë bullgarëve sistematikisht. Fatkeqësisht linja sërbe që është e fortë në Maqedoni veriore do ti konfrontojë shqiptarët dhe bullgarët, por ne nuk e pranojmë këtë lojë. Pasi ata, dmth linja sërbe do që ti vendos para të drejtat e shqiptarëve dhe bullgarëve me qëllim, për të na krijuar konflikte që nuk ekzistojnë. Këtë ne e kemi të qartë dhe e përshëndesim kyçjen e tyre, bulkgarëve, në Kushtetutë. Por idea është që shqiptarët mos të fitojnë të drejtat e veta e këtë ne se pranojmë. Dmth nacionalizmi sërb do përleshje mes kulturës shqiptare e bullgare që të ruajë ndikim, por kjo nuk do të ndodhë. Ajo që do ndodh është zbehja e ndikimit sërb.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

adnan-neziri

Neziri: VMRO-ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

Canak

Çanak tronditë Serbinë: Grupet kriminale u mbështetën nga qeveria e Serbisë

IMG_5599

Gjuhë e urrejtjes nëpër media gjatë informimit për ndryshimet kushtetuese

krenar lloga

Nuk pajtohet me ndryshimet e Kodit Penal/ Lloga tregon përse nuk i nënshkroi ndryshimet ligjore

Krenar lloga

Lloga për Ligjin për amnisti: Pres mbështetje dhe përveç albumit me fotografi nga vizita ime, do të blej edhe pasqyrë, për secilin deputet që të shikohet në pasqyrë para se të votojë për këtë ligj

bekim sali

Bekim Sali shpalos dokumentin ku shihet se deputetët e Alternativës nuk kanë votuar për propozimin për ndryshimet në Kodin Penal!

INFO

NA NDIQ