Sinani: Rruga Tetovë-Prizren një ndër priorittet e qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut

Picture of ina-online
ina-online

12/05/2024

Eksperti Arsim Sinani në një lidhje të drejtpërdrejt për Euronews Albania, u shpreh se prioritet i qeverisë së Maqedonisë së Veriut është ndërtimi i rrugës Prizren-Tetovë.

Sipas tij kjo do të ndihmojë në zhvillimin ekonomik, duke shtuar se beson se do të jetë një qeveri mjaft e përpiktë.

“Ajo që është e qartë është se shqiptarët do ta kenë kryetarin e parlamentit të Maqedonisë. Inagurimi i sotëm i presidentes do të thotë se është shumë e qartë që shqiptarët duhet të kenë kryetarin e parlamentit. Është biseduar për parimet kryesore që do të duhet t’i ketë qeverisja. Më duhet ta konfirmojë që rruga Tetovë-Prizren do të jetë një nga prioritetet kryesore të qeverisë.

Ky është një lajm që mund të ndihmoj në zhvillimin ekonomik. Besoj se do kemi një qeveri mjaft të përpiktë dhe me një program qeveritar”-tha ai.

TË FUNDIT
12 minuta
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji
56 minuta
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
59 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
1 orë
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV
2 orë
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

23 orë
A do të jetë ministër i Ekonomisë? Ja çfarë thotë Besar Durmishi nga VLEN
59 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
20 orë
Dudush tregon si u sulmua
1 ditë
Deputetës së LSDM-së i pengon se pse Gashi deklaratën solemne fillimisht e lexoi në gjuhën shqipe
11 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
23 orë
Lloga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët

LEXO MË SHUMË

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

INFO

NA NDIQ