Sinani: Shqiptarët duhet të kenë 35 deputetë, por këtu është manipulimi (FOTO)

INA
INA

13/02/2024

Profesori dhe analisti, Arsim Sinani thotë se numri i deputetëve maqedon është i manipuluar dhe se duhet të kërkohet një hetim në këtë drejtim.

“Një analizë e thjeshtë tregon se nga 2.097.319 qytetar në total në Maqedoni V, nga 1.137.030 maqedonas (65 deputet). Nga 619.187 shqiptar (35 deputet). Nga 83.449 turq (5 deputet). Nga 24.759 sërb (1.4 deputet). Nga 18.163 boshnjak (1deputet). Problemi është kush janë 132.260 qytetar pa identitet kombëtar që prodhojnë (7 deputet). Dhe kush janë të tjerë pa identitet 24.260 (1.4deputet). Them se ka manipulim me këto numra dhe se lipset një hetim për tu sqaru kjo çështje, pasi kam përshtypje se aty shqiptarët dhe komunitet tjera dëmtohen”, është shprehur Sinani. (INA)

May be an image of text that says 'POPULLESIA E PERGJITHSHME 1,137,030 619,187 83,443 49,104 24,759 18,163 9,208 24,165 132,260 Maqedonas Shqiptarë Turq Rome Serb Boshnjakë Vilehë Të tjer" Persona pêr tế cllết tê dhênat jane marre nga burime administrative Total 54.21 % 29.52 % 3.98 % 2.34 % 1.18 % 0.87 % 0.44 % 1.16 % 6.31 % 2,097,319'

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

Mladen cadikovski

Çadikovski në “Poligraf”: Të mos lejojmë të keqpërdoremi, gazetarët të kontrollojnë informacionet që vijnë nga politikanët

INFO

NA NDIQ