Sinani: Vetëm 1/3 e policëve në Luginë të Preshevës janë shqiptarë

ina-online
ina-online

10/10/2023

Ardita Sinani, këshilltare politike e Kryeministrit të Kosovës për Luginë të Preshevës, ka prezantuar disa të dhëna për numrin e policëve dhe inspektorëve me kombësi shqiptare në tri komunat e luginës.

Ajo ka thënë se vetëm 1/3 e policëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc janë shqiptarë, përderisa të tri komunat janë të banuara me shumicë prej tyre.

“Serbia shpesh ankohet që në Policinë e Kosovës nuk ka mjaftueshëm oficerë serbë në pjesën veriore. Por vetëm 1/3 e Policisë së Serbisë në Luginë të Preshevës janë shqiptarë, pavarësisht shumicës dërmuese të popullsisë”, ka shkruar Sinani.

“Dhe, ata [shqiptarët] kurrë nuk kanë dhënë dorëheqje kolektivisht”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Liridona ademaj

“Ishte e dashur, e donte familjen”, si e kujtojnë kolegët suedezë Liridona Ademaj-Murseli

Leonard ademi

“Nuk e dinë se nënën ua kanë vra”, vëllai i Liridona Ademit tregon çfarë i thanë fëmijët pas krimit të rëndë në Prishtinë

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Gjykata jep detaje, ja si ndodhi vrasja e Liridonës

leonardi naimi

“Ti rri këtu”, vëllai i Liridonës tregon si ua fshehu Naimi skenarin e vërtetë të vrasjes

Naim Murseli

Naim Murseli hyn në gjykatë fshehurazi nga mediat, çka e pret porositësin e vrasjes së gruas

Naim Murseli Liridon

Naim Murseli dhe dy të dyshuarit e tjerë për vrasjen e Liridona Ademajt, dalin sot para gjykatës

Naim Murseli

Vëllau i Liridon rrëfen momentet pas vrasjes: “Naimi s’e hapte telefonin, ish shku në Swiss Diamond kish porosit me hangër”

kerry vjosa liburn

Aliu publikon fotografi me ish-sekretarin Kerry dhe presidenten Osmani: Dëgjuam fjalimin inspirues për veprimet ndaj ndryshimeve klimatike

pacolli naimi

Pacolli flet për burrin që porosi vrasjen e gruas: Si e njoha dhe për çfarë ishte angazhuar

INFO

NA NDIQ