Sindikata e Postës kërkon që të ndërpritet punësimi i 31 punonjësve administrativë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/02/2023

Sindikata e Postës së Maqedonisë kërkon që drejtori i përgjithshëm të rishqyrtojë dhe të ndalojë vendimin për shpallje publike për punësimin e 31 punëtorëve administrativë për shkak të, siç thonë ata, “gjendjes së keqe financiare që na vë në rreziku i sigurimit të pagave të rregullta për punëtorët ekzistues”.

“Në këto momente të një krize të rëndë financiare të kompanisë, kur punonjësit e Postës kanë frikë për ruajtjen e vendeve të punës dhe ekzistencën e familjeve të tyre, të shkaktuar nga gjendja e keqe financiare e kompanisë si pasojë e uljes së të ardhurave. dhe problemet me të cilat ballafaqohemi në organizimin e punës, drejtori i përgjithshëm i Postës së Republikës së Maqedonisë shpall konkurs publik për punësim të ri në administratë të botuar në gazetat ditore “Sloboden Pechat” dhe “Koha” në botimet e 02. /16/2023”, thuhet në komunikatën e Sindikatës së Postës së Maqedonisë.

Nga aty theksojnë se nga dita në ditë po shtohet shqetësimi dhe pasiguria tek të punësuarit, sidomos, siç theksojnë, pasiguria për pagesën e rregullt të pagave brenda afatit ligjor në periudhën e ardhshme – muajt, si dhe fakti që pagesa e Shqetësuese është edhe paga e janarit 2023. vit brenda afatit të paraparë ligjor deri më 15 të muajit. “Përkundër kësaj, shpallet për punësime të reja në administratë ku ka mbipunësim dhe ato vende mund të plotësohen me rishpërndarje të brendshme. E gjithë kjo është jashtëzakonisht joserioze dhe kërcënon më tej të ardhmen dhe jetesën e mbi 2000 punonjësve”, thekson Sindikata.

TË FUNDIT
34 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
1 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
4 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ngjarje e rëndë në Drenas: Burri rrah partneren e tij, ajo duke ikur goditet nga një veturë
22 orë
Qoku: Sa më e dobët BDI-ja, aq më të fortë shqiptarët
1 ditë
VLEN në qeveri/Alternativa kryeparlamentarin dhe një zv/kryeminstër
10 orë
Plagosja në Prizren, 11 persona të përfshirë në mosmarrëveshje
1 ditë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
4 orë
Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ
1 ditë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
22 orë
IZET MEXHITI: PËR MUA BDI ËSHTË KAPITULL I MBYLLUR!

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Pas dorëheqjes së Kovaçevskit, LSDM-ja fillon përgatitjet për zgjedhjen e liderit të ri

KSHZ-Komisioni

Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë

INFO

NA NDIQ