Sindikata e UT-së kërkon nënshkrimin e marrëveshjes kolektive

INA
INA

04/03/2024

Në Universitetin e Tetovës sot u organizua protestë, në shenjë të mos nënshkrimit të marrëveshjeve kolektive me Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, e cila parashikon rritjen e pagave për punonjësit universitar, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Nga Sindikata thonë se janë ndjerë të injoruar me mosnënshkrimin e marrëveshjes kolektive.

Sindikatat janë të bashkuar ndajnë mendimin se janë injoruar dhe diskriminuar nga Kuvendi i RMV-së me mos nënshkrimin e marrëveshjes kolektive me pesë universitetet publike dhe llogaritjen e pagave sipas kësaj marrëveshje”, thanë nga sindikata e universitetit të Tetovës.

Nga atje përshëndesin nënshkrimin e marrëveshjes kolektive në mes Kuvendit dhe Shën Kirili dhe Metodi në Shkup, por u bëjmë thirrje institucioneve se janë duke aplikuar standarde të dyfishta, diskriminim dhe pabarazi me pesë universitet e tjera publike.

Nga atje kërkojnë që kryetari i Kuvendit që të nënshkruajnë marrëveshjen kolektive para shpërbërjes së Kuvendit të RMV-së.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

642c989a-1854-4176-9cae-98cd54b1817d

Izet Mexhiti: Bujar Osmani promotori i Open Ballkan dhe 9 pikëshit anti-Kosovë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nëse i ndajmë qytetarët për shkak të përkatësisë etnike, shteti do të kthehet prapa

ali ahmeti manastir prespe

Evropa është në luftë, Lindja është në luftë” – Ali Ahmeti falënderon liderët e Frontit që u bashkuan

74485e0b-0e12-4a27-bd6b-b553b07e5a17

Azizi nga Zhelina: Ushtarët e UÇK-së janë të zhgënjyer, thonë se “e nisëm luftën për lliri BDI-ja e shndërroi në luftë për LGBDI”

osmani

Presidentja Osmani takon kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi

Bujar Osmani

Osmani: Në seancën e Qeverisë do të propozoj tërheqjen nga iniciativa Ballkani i Hapur

MEXHITI

Izet Mexhiti takim me qytetarë dhe tregtarë nga Çairi

gashi afrim

Gashi: Shteti digjital është e ardhmja bashkë me ju

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

BE do të ndajë rreth 750 milionë euro për NVM-të në Ballkanin Perëndimor

INFO

NA NDIQ