Sindikata paralajmëron Qeverinë, protesta nëse s’ka marrëveshje për pagat

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2022

Kryetari i SASHK, Jakim Nedellkov në emisionin “24 Analiza” tha se tek ne të punësuarit në lëmi kanë ndër pagat më të ulëta në rajon dhe në këtë aspekt po bëjnë presion mbi pushtetin qendror për rritjen e pagave në lëmi, transmeton Zhurnal.

“Kur dhe si do të ndodhë varet nga negociatat të cilat presim të fillojnë këto ditë, para se gjithash me ministrin për arsim dhe shkencë, por sipas asaj që po e dakordojmë. Këtu do të involvohet dhe pjesë e Qeverisë dhe ministria e finansave”, thotë Nedellkov.

Ai potencoi se kanë dhënë një afat të përshtatshëm në të cilin konsideron se do të ketë harmonizim të qëndrimeve mes SASHK dhe Qeverisë me Ministrinë e Arsimit.

“PRes deri më 15 mars të pranohen kërkesat tona dhe në pagën e marsit që do të paguhet në prill, kalimi nga 15,000 në 18,000 të mos ketë turbulenca. Apelojmë menjëherë të fillohet me procesin e sanimit të pasojave nëse 18,000 ngelin vetëm për një kategori”, thotë Nedellkov./Zhurnal.mk

TË FUNDIT
2 minuta
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
1 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

ME TE LEXUARA

1 ditë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
10 orë
Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)
1 ditë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë? (FOTO)
6 orë
Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe
12 orë
Hovenier: Mbështesim popullin e Kosovës, kemi mospajtime me qeverinë
1 ditë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

INFO

NA NDIQ