Sindikata, punëdhënësit dhe Qeveria sot do t’i shqyrtojnë argumentet për pagën minimale

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2022

Kërkesa për rritjen e pagës minimale në 18 mijë denarë, sot duhet të gjendet në seancën e Këshillit ekonomiko-social, që sipas paralajmërimeve, duhet të mbahet në orën 15:00.

Për Lidhjen e Sindikatave të Maqedonisë, ky është afati i fundit, ndërsa nëse nuk arrihet marrëveshje, paralajmërojnë grevë të përgjithshme, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Nga Qeveria e RMV-së thonë se paga minimale duhet të rritet, por zgjidhja sistematike duhet të kërkohet përmes dialogut midis partnerëve socialë.

Në seancën e sotme sipas paralajmërimeve të ministres për Punë dhe Politikë Sociale, pritet të hapet edhe çështja për ndryshimin e kritereve për pagën minimale.

Kryetari i Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë, Darko Dimovski pas takimit në Qeveri të hënën deklaroi se e mërkura është afati i fundit për përmbushjen e kërkesës së tyre.

Sindikata kërkon rritjen urgjente të pagës minimale prej 15.200 denarë aktualisht në 18.000 denarë, duke e argumentuar këtë kërkesë me rritjen e shpenzimeve të jetesës dhe me krizën ekonomike dhe energjetike. Kërkohet edhe rritje e pagave të tjera në shtet.

TË FUNDIT
34 minuta
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund
54 minuta
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
1 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë
1 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
6 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës
1 ditë
Presidenti Biden: Mosrespektimi i Marrëveshjes së Ohrit është kërcënim ndaj Amerikës
7 orë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
1 ditë
BFI nuk e njeh vendimin e Gjykatës: Selver Xhemaili është myfti i Tetovës
6 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
2 ditë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

LEXO MË SHUMË

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

shqiperi itali

“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

de biasi

De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

e.go-veture-elektrike-investim-tetove

Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni

INFO

NA NDIQ