Sindikatat e Shëndetësisë paralajmërojnë “vjeshtë të nxehtë” nëse nuk u rriten pagat

INA
INA

7 Gusht, 2023

Një numër i madh i anomalive në kontratat kolektive të punëtorëve shëndetësorë janë konstatuar në mbledhjen e sotme të sindikatave të pavarura për shëndetësi dhe geriatri në Ministrinë e Shoqërisë Informative dhe Administratës.

Sindikatat kanë dërguar kërkesa për zgjidhjen e kësaj çështje si në Ministrinë e Financave ashtu edhe në Ministrinë e Shëndetësisë, por nuk kanë marrë përgjigje. Nëse nuk marrin zgjidhje deri në shtator, paralajmërojnë një “vjeshtë të nxehtë” me protesta bashkë me policinë.

“Në takim u vendos që në marrëveshjen kolektive ka një sërë anomalish sa i përket punëtorëve shëndetësorë, personelit administrativ shëndetësor dhe personelit teknik, të cilat duhet të zgjidhen gradualisht”, tha koordinatori nacional për sindikatat e pavarura shëndetësore, Bobi Bojçevski. .

Ai shtoi se punonjësit e shëndetësisë mezi po mbijetojnë.

“Nëse këto gjëra nuk zgjidhen në shtator, ne do të kërkojmë protestë dhe do të kërkojmë rritje 30 për qind të pagave të punëtorëve shëndetësorë. Kur punëtorëve të tjerë mund t’u rritet paga për 30 për qind, ne ndihemi të diskriminuar në këtë shoqëri”, theksoi Bojçevski dhe paralajmëroi protesta masive në shtator, të cilat do të mbështeten nga të gjitha sindikatat.

Kryetari i Sindikatës së pavarur të mjekëve geriatrikë, Lazo Kostovski, tha se në mbledhjen e sotme është konstatuar që infermierët dhe paramedikët janë vendosur në staf teknik dhe duhet të menaxhohen si punëtorë shëndetësorë dhe pasi të menaxhohen si punëtorë shëndetësorë dhe koeficienti për ato duhet të jenë më të mëdha dhe nuk do të jenë në kategorinë minimale.

“Tani është në dorën e punëdhënësve nëse do ta pranojnë këtë nga takimi i sotëm dhe do ta fusin në dokumente apo do të vazhdojnë si më parë, të mos i njohin si punëtorë shëndetësorë por të vazhdojnë si personel teknik, gjë që nuk është e drejtë”, theksoi Kostovski. .

Ai bëri të ditur se në geriatri janë rreth 50 punonjës me kontratë dhe kërkoi që të ndryshohet ligji i cili do t’i lejojë këta punonjës që në vend që të jenë me kontratë pesëvjeçare, të jenë me kontratë vetëm gjashtë muaj.

Dhe Kostovski paralajmëroi gjithashtu një “vjeshtë të nxehtë” me protesta nëse deri në shtator nuk gjendet një zgjidhje me ministrat e Financave dhe Shëndetësisë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-09-28-22-20-50-209-edit_com.android.chrome

“Unë të kapi për fyti”, “Kur ta nxo, e shkeli në fyt”, eskalon situata në studio, nervozohet analisti Astrit Gashi

Screenshot_2023-09-28-21-52-07-885-edit_com.facebook.katana

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

albulena haxhiu3

Edhe Albulena Haxhiu i përgjigjet kryeministrit Rama

marin mema

Mema: Një pjesë e politikës së Kosovës është paguar me lekët e kontrabandës dhe armëve të Serbisë

adnan-neziri

Neziri: VMRO-ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

spartak

Avokati Ngjela zbërthen skenarët e Vuçiçit

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

INFO

NA NDIQ