Sipas demografit serb: Në Serbi deri në vitin 2050 do zhduken dhe shuhen 3 mijë fshatra

ina-online
ina-online

02/02/2024

Demografi serb Ivan Marinkoviç ka deklaruar për “Veçenje Novosti” se “deri në gjysmën e këtij shekulli në Serbi do shuhen tërësisht mbi 3 mijë fshatra e vendbanime”, bazuar në trendin aktual të shtimit të popullsisë dhe numrit të ultë të banorëve në këto vendbanime, transmetojnë “B92”, dhe “Bota Sot”.

“Në 5 vitet e fundit po shënohet trendi i uljes së vazhdueshme të fermerëve dhe bujqve sipas regjistrimit, që në bazë vjetore do thotë 50 mijë fermerë më pak se që kishte”, ka thënë Marinković.

Ai thekson se disa fshatra kryesisht në Serbinë Jugore edhe Lindore janë të kërcënuara për zhdukje e shuarje, pasi me vite nuk kanë pasur më shumë se 100 banorë.

“Fshatrat e tilla shuhen ngadalë, ndërsa ato që janë pak sa më të mëdha, nuk arrijnë të revitalizohen edhe shtohen, pasi në ato vendbanime as migruesit nuk shkojnë të hetojnë dhe më këtë situatë Serbia duhet të pajtohet”, tha Marinkoviç.

Sipas demografit, rastin më të madh që mos të pësojnë shuarjen janë ato lokalitete në afërsi të qyteteve, që kanë infrastrukturë rrugore dhe janë të lidhura me qendrat dhe qarkullimin e kanë më të lehtë.

“Duke u nis nga fakti se bujqit individual që ka më shumë se njerëz juridik dhe ndërmarrës dhe ato po plaken për çdo ditë, është reale që di ketë edhe ulje të prodhimeve bujqësore dhe ushqimit. Fshatrat në të cilat pjesa dërmuese e banorëve janë të moshuar e pleq natyrshëm secilën ditë po shuhen e do të shuhen edhe ato gra që nuk janë Nertile që mund të lindin dhe shtojnë popullatën”, tha Marinkoviç./Bota Sot

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

cccc-600x360

Përplasje Zagreb-Beograd, kryediplomti kroat: Serbia e obsesionuar me Kroacinë, Vuçiq histerik

dokumente pasaporta

Qytetarët e Shkupit mund të kontrollojnë online nëse pasaporta e tyre është gati

termet

Tërmet në afërsi të Ulqinit

Talat Xhaferi

Xhaferi në Samitin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor të BERZH-it

Partite politike BDI vlen ash pde lp pdsh

Cilat janë emrat e kandidatëve për deputetë të partive në njësinë e dytë zgjedhore?

partite politike shqiptare VLEN BDI Populli PDSH ASH Sela PDE

Partitë gati emrat për deputetë në njësinë e parë zgjedhore, kush me kë?

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Partitë a do të heqin bërrylat për profesionistët dhe shoqërinë civile në listat për deputetë

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Maqedoni/Mjekët punësohen nëpërmjet partisë ose kritereve tjera

Glauk Konjufca

Konjufca: Serbia është e gatshme t’i shtyjë planet e Putinit për destabilitet e luftë në rajonin tonë

INFO

NA NDIQ